Prozapadnjačka vlada Moldavije u petak je podnijela kolektivnu ostavku nakon 18 mjeseci označenih gospodarskim propadanjem i unutarnjim napetostima okinutima ratom u susjednoj Ukrajini.
Predsjednica Maia Sandu je nakon prihvaćanja abdikacije premijerke Natalie Gavrilite za sljedećeg premijera nominirala iskusnog predsjedničkog savjetnika i bivšeg ministra unutarnjih poslova Dorina Receana koji uživa povjerenje parlamenta.
>>>Otvara se scenarij uvlačenja Moldavije u rusko-ukrajinski rat
Recean je novinarima rekao da namjerava nastaviti s približavanjem Europskoj uniji i oživljavanjem gospodarstva.
“Nova će vlada imati tri prioriteta: red i disciplinu, novi život za ekonomiju, i mir i stabilnost,” rekao je.
Zrcaljenje
Novu vladu očekuje i pregršt izazova, uključujući potencijalni gubitak separatistički ustrojene regije Pridnjestrovlje (Transnіstrіa) s većinskim stanovništvom ruskog porijekla i stalnim garnizonom Rusije.
>>>Viola von Cramon-Taubadel: Moldavija je sljedeća meta Kremlja | EP
Pridnjestrovlje, uski pojas na granici Moldavije i Ukrajine, neovisnost je proglasilo 1992. godine, ali čin nikad nije priznat od strane međunarodne zajednice.
U zrcaljenju ukrajinskog scenarija, Rusija pokazuju otvoreno nezadovoljstvo zbog nastojanja Europske unije da Moldaviju uključi u europske integracije.
Kontekst
Sandu je posrnuloj vladi zahvalila na naporima “u razdoblju mnogobrojnih kriza.”
>>>Putin kroji granice Novorusije | rat u Ukrajini
“Unatoč izazovima bez presedana, zemljom se vladalo odgovorno, s puno pažnje i predanog rada. Mi imamo stabilnost, mir i razvoj – dok su drugi tražili rat i stečaj.”
Gavrilita je ulogu predsjednice vlade preuzela u kolovozu 2021. godine nakon što je njezina proeuropska Stranka akcije i solidarnosti osvojila parlamentarnu većinu s mandatom za iskorjenjivanje korupcije.
EU je lani prihvatio zahtjev Moldavije za početak pristupnih pregovora i naciji podario status kandidata, što je prihvaćeno kao veliki diplomatski uspjeh Sandu.
Vlada je istovremeno utrla put nužnim reformama i pokušala umanjiti energetsku ovisnost o Rusiji.
Unatoč htijenjima, zemlja je suočena sa snažnim inflatornim pritiscima i velikim priljevom izbjeglica iz Ukrajine.
Na udaru se našlo i gospodarstvo suočeno s nestašicom električne energije i dubokom ovisnošću o ruskom plinu.
>>>Prosvjedi protiv prozapadnjačke premijerke Moldavije | VIDEO
Rast cijena, posebice cijena plina, lani je izazvao ulične prosvjede u kojima su građani Sandu i vladu pozivali na ostavku i tražili približavanje Rusiji.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.