Nova varijanta virusa SARS-COV-2, nazvana omicron, smatra se potencijalno opasnijom jer ima gotovo dvostruko više mutacija od delta varijante, izvijestili su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na svojim mrežnim stranicama.
Iz HZJZ-a također ističu stajalište stručnjaka da će cjepiva i dalje nuditi visoku razinu zaštite te su pozvali građane na cijepljenje.
Nakon naglog porasta novih slučajeva u Republici Južnoj Africi znanstvenici su otkrili proteklih dana novu varijantu virusa SARS-CoV2 koja se potencijalno smatra opasnijom jer ima gotovo dvostruko više mutacija od delta varijante, navodi HZJZ.
Varijantu B.1.1.529, nazvanu omicron, Svjetska zdravstvena organizacija u petak je proglasila varijantom koja izaziva zabrinutost (VOC,Variant of Concern), stavljajući je u istu kategoriju kao i varijantu Delta.
Osim u Republici Južnoj Africi, omicron je otkriven u Bocvani, Izraelu i Hong Kongu te Velikoj Britaniji, Belgiji, Njemačkoj i Češkoj.
>>>Novi soj, nova runda straha i panike – Capak mudruje a ne zna ni ‘covid abecedu’
“Varijanta B 1.1.529 ima više od 30 mutacija samo na spike proteinu. Ako se na te mutacije gleda kao na novu mogućnost povećane zaraznosti i transmisivnosti, što virusu donosi veću sposobnost obilaženja imuniteta, kako onog od cijepljenja tako i stečenog preboljenjem, onda se radi o vrlo složenoj varijanti s mutacijama koje nisu ranije zabilježene pa je teško definitivno predvidjeti implikacije na tijek pandemije i imunitet”, navodi se priopćenju.
Unatoč tome, ističe HZJZ, stručnjaci smatraju da će cjepiva i dalje nuditi visoku razinu zaštite od teške kliničke slike koja dovodi do hospitalizacija i smrtnog ishoda.
Nova varijanta najčešće nađena kod mlađih, u dobi od 18 do 34 godine
Nova varijanta najčešće je nađena kod mlađih ljudi (dob 18 do 34 godine), a upravo u tim dobnim skupinama zabilježena je i najniža stopa cijepljenja u Republici Južnoj Africi.
>>>Znanstvena nevjerica – zagonetka izostanka covid katastrofe u Africi
Iz HZJZ-a napominju kako i britanski stručnjaci naglašavaju potrebu za cijepljenjem temeljem izvješća zaprimljenih iz Južne Afrike prema kojima se bilježi veći broj hospitalizacija upravo u skupinama necijepljenih ili djelomično cijepljenih osoba.
“Uz to, proizvođači cjepiva iznijeli su stav da će moći brzo prilagoditi svoja cjepiva prema varijanti omicron”, dodaju.
Gledano s aspekta EU, novonastale varijante SARS-CoV-2 ostaju razlogom zabrinutosti i treba ih pažljivo pratiti, a kako bi se dobile pravovremene i točne informacije o nastanku i kruženju varijanti SARS-CoV-2 koje izazivaju zabrinutost ili interes, iznimno je važno da države članice zadrže ili postignu dovoljno visok opseg sekvenciranja, napominju iz HZJZ-a.
>>>EK proizvoljno odredio rok valjanosti covid potvrda, cjepiva – naložio masovno docjepljivanje
Navode i da Europska Komisija predlaže proceduru za koordinirani pristup u ograničavanju širenja novih varijanti unutar EU koji bi trebao obuhvatiti okolnosti u kojima države članice uvode ograničenja kretanja za pojedina područja na kojima se očekuje brzo pogoršanje epidemiološke situacije, a posebno za područja koja su u danom trenutku ozbiljno pogođena epidemijom.
>>>Komisija nabavila monstruoznih pet milijardi doza cjepiva za sljedeće dvije godine
“S obzirom na opseg promjena u ovom pristupu, kako je navedeno u Preporuci Vijeća (EU) 2020/1475 o izmjenama, Komisija predlaže donošenje nove preporuke Vijeća”, dodaje se u priopćenju.
HZJZ na kraju naglašava kako je pojava omicron varijante “pravi podsjetnik da je pandemija daleko od kraja” te da se potrebno cijepiti.
[…] Osvrt HZJZ-a na ‘potencijalno opasniji omicron’ | COVID-19 28/11/2021 […]