PreporučenoTech

Pravni izazov za odluku Komisije o produljenju korištenja ‘vjerojatno kancerogenog’ glifosata

Konzorcij šest nevladinih udruga osporava odluku Europske komisije o desetogodišnjem produljenju dozvole za korištenje herbicida s “vjerojatno kancerogenim” aktivnim sastojkom glifosatom uz tvrdnju da je ona u opreci s europskim zakonima, rekla je prošlog tjedna (25. siječnja) na tiskovnoj konferenciji održanoj u Bruxellesu osoba zadužena za odnose s javnošću neprofitne organizacije Pesticide Action Network.

PAN Europe, ClientEarth EU, Générations Futures, GLOBAL 2000, PAN Njemačka i PAN Nizozemska zahtjev su uručile izravno Europskoj komisiji citirajući nekolicinu recentnih znanstvenih istraživanja koja su “previđena tijekom postupka odobravanja (glifosata)”.

Probiranje, ignoriranje podataka

Grupa je navela da nove i neovisne studije otkrivaju i/ili potvrđuju da zloglasni sastojak povećava rizik od raka i stopu smrtnosti insekata te da ima značajan utjecaj na funkcioniranje mozga i gena.

Komisija je odluku opravdala sigurnosnim procjenama Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) i Europske agencija za kemikalije (ECHA).

Podnositelji zahtjeva prepoznaju njihovu ulogu uz optužbu da “nisu posvetile dovoljno pažnje znanosti”.

U slučaju EFSA-e, agencije je izostavila podatke o toksičnosti glifosata za insekte, tvrde udruge pozivajući se na recenzirano istraživanje koje je na temelju industrijskih podataka utvrdilo da je smrtnost u nekim slučajevima 100%.

“Komisija je djelovala protiv zakona EU-a o odobrenju pesticida i načela predostrožnosti, ponovno odobrivši glifosat unatoč dokazima da tvar može naštetiti ljudima, životinjama i okolišu,” navodi se u priopćenju PAN Europe.

Udruge tvrde da procjena Komisije “sustavno odbacuje neindustrijska”, neovisna i akademska istraživanja što uključuje i ispitivanja o kancerogenosti glifosata, njegovom utjecaju na mozak i živčani sustav.

U podnesku se također navodi da izvršno tijelo nije štovalo zakonsku obvezu uzimanja u obzir najrecentnije i najpouzdanije znanosti, već je “zatvorilo oči” i u nekoliko navrata izostavilo ključne podatke.

Ljudska, ekološka i demokratska katastrofa

Poremećaji iz autističnog spektra, Parkinsonova bolest, amiotrofična lateralna skleroza, mikrobiom i utjecaj na crijeva i mozak neki su od glavnih nedostataka koje uočava javna znanstvena literatura, a EU ih zanemaruje, rekla je na konferenciji za novinare Angeliki Lysimachou, voditeljica znanosti i politike u PAN Europe.

Zastupnica u Europskom parlamentu Manon Aubry; Foto: Denis Lomme/EP

“Ponovno odobrenje Europske komisije za glifosat na 10 godina, uz suučesništvo Francuske i drugih država članica, ljudska je, ekološka i demokratska katastrofa,” rekla je francuska europarlamentarka Manon Aubry (Ljevica), optužujući Komisiju da je “poslušala lobije i zanemarila bezbrojne dokaze teške toksičnosti”.

Odluka “zanemaruje protivljenje glifosatu koje je izrazilo 70% Europljana i europske zakone o opasnim tvarima,” dodala je.

Odgovor Komisije do kraja lipnja

Glasnogovornik izvršnog tijela za Zeleni plan, javno zdravlje i sigurnost hrane Stefan de Keersmaecker u reakciji je ponovio gledište Komisije da je odluka o produljenju korištenja temeljena na “čvrstoj znanosti” ECHA-e i EFSA-e.

Foto: Mike Mozart

Najavio je da će Komisija “odgovoriti” na pravni izazov nevladinih udruga nakon “pomne analize tvrdnji”.

“Komisija je uvijek spremna pregledati i, ako je potrebno, dodatno poboljšati procese i pravila EU-a u području sigurnosti hrane,” rekao je Keersmaecker za Euronews.

Akcija nevladinih udruga stiže nakon što je Bayer u Sjedinjenim Američkim Državama izgubio još jednu tužbu u kojoj je porota osobi oboljeloj od raritetne vrste raka odredila odštetu u iznosu od 2.2 milijarde dolara.

Bayer je u Americi suočen s udružnim ili pojedinačnim tužbama oko 165.000 osoba koje tvrde da im je korištenje Roundupa narušilo zdravlje. Većina tvrdi da je korištenje herbicida rezultiralo ne-Hodgkinovim limfomom.

Izvršno tijelo svoj službeni odgovor na izazov udruga mora dostaviti do kraja lipnja.

Kontekst

Komisija je s krajem studenog 2023. godine objavila Provedbenu uredbu kojom se obnavlja odobrenje glifosata na razdoblje od 10 godina (do 15. prosinca 2033.).

Odluka ostaje prijeporna jer je donesena bez kvalificirane većine u Vijeću EU-a.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković također je previdjele prijepore i potencijalnu zdravstvenu ugrozu pa su proizvodi s aktivnim sastojkom glifosatom dostupni u Hrvatskoj.


Regulacija glifosata