Obećanje basnoslovnih količina financijske pomoći članicama Europske unije pogođenima pandemijom koronavirusa i deficit nadzora izgledno će rezultirati snažnim porastom prijevara i korupcijom, izjavila je u razgovoru za Reuters prva europska javna tužiteljica, Rumunjka Laura Codruța Kövesi.
>>>Komisija pozdravlja imenovanje Kövesi prvom glavnom europskom tužiteljicom
Iako se detalji golemog paketa poticaja još dogovaraju, očekuje se da će europski lideri u dolazećim tjednima blagosloviti do dva bilijuna eura sredstava od kojih će većina biti sastavnica europskog proračuna, odnosno Višegodišnjeg financijskog okvira. Neizvjesno je koliko će novca biti dostupno u obliku zajmova a koliko kao bespovratna sredstva, ali je izvjesno da nacionalni lideri žele opuštena pravila o distribuciji novca kako bi se osiguralo da novac do krajnjih korisnika stigne brzo.
>>>‘Neradnička i uhljebnička’ Vlada primila otvorenu prijetnju Nacionalnog sindikata policije
Za 46-godišnju tužiteljicu takva taktika predstavlja recept za neželjene posljedice: veliki porast prijevara i korupcije.
“Postoje brojni razlozi za vjerovanje da će se naša jurisdikcija povećati,” rekla je Kovesi koja u domovini slovi kao nacionalni simbol borbe protiv korupcije. “Ako bude više sredstava, i ako bude više fleksibilnosti u njihovom korištenju, tada ja očekujem da ćemo uistinu imati više posla.”
Tužiteljica kaže da su prijevare i pokvarenost u korištenju novca povezanog s odgovorom na COVID-19 već uočljivi, pa navodi tendere u kojima su sredstva dodijeljena bez javnog natječaja ili patvorenje dokumentacije kako bi se napuhale cijene lijekova i medicinske opreme.
>>>Nakon iznenadnog zatvaranja natječaja za COVID zajmove HUP traži transparentnost, dodatni novac
“Izravna nabava izrazito je jednostavna za zlouporabu jer ako netko želi dodijeliti ugovor bez natječaja, vrlo je lako potpisati ugovor s tvrtkom koja ima poseban interes ili je povezana s rođacima ili prijateljima,” rekla je ističući da je korupcija paneuropski fenomen koji zahvaća svih 27 članica, iako su pojedine nacije na lošijem glasu od drugih.
U spomenutom kontekstu, ona nastavlja da je njezina najveća briga nedostatak ljudstva i sredstava za borbu protiv korupcije. Kako stvari sada stoje europsko javno tužiteljstvo ima proračun za imenovanje nešto više od 32 tužitelja, što je apsurdno mala brojka u odnosu na odgovornost Ureda čija se jurisdikcija već proteže na 22 od 27 članica EU-a i na razmjere pošasti s kojom je suočen.
>>>SSSH traži dnevnu analizu tržišta rada, popis poslodavaca primatelja pomoći za očuvanje poslova
Kovesi je rekla da prvog radnog dana, najavljenog za studeni, od članica očekuje zaprimanje oko 3,000 slučajeva koji traže istragu. “I još oko 2,000 slučajeva svake sljedeće godine. Mi trebamo više novca i više tužitelja,” odvagnula je, odbivši odrediti konkretnu brojku, uz sugestiju da Uredu nedostaje na “stotine” službenika.
Usprkos nedovoljnim resursima, prva europska tužiteljica kaže da je orna prionuti na posao “jer kriminal ne čeka.”
“Organizirane kriminalne skupine osobitu su jake u predviđanju i iskorištavanju svake mogućnosti na industrijskoj razini”, rekla je, zabrinuta kako će se eksploatirati “krizni novac” Unije.

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.