PolitikaPreporučeno

Putin i analitičari komentirali svjetsku premijeru nezaustavljivog balističkog projektila ‘Orešnik’

Rusija je Ukrajinu u četvrtak pogodila nadzvučnim balističkim projektilom srednjeg dometa (IRBM) čija svojstva brinu, ali i udivljuju pojedine analitičare i komentatore.

Udar je neposredno prihvaćen kao prvo korištenje interkontinentalnog balističkog projektila (ICBM) u dosadašnjoj povijesti ratovanja, ali je predsjednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju javnosti naveo da je riječ o novom oružju srednjeg dometa – nadzvučnom balističkom projektilu “Orešnik” (hrv. lijeska) koji je neuhvatljiv za sve postojeće sustave obrane.

“Ne postoje protumjere za ovo oružje. Raketa ciljeve napada brzinom od 10 Macha, što je 2.5-3 kilometra u sekundi. Moderni protuzračni sustavi u svijetu i protuzračni obrambeni sustavi stvoreni od Amerikanaca (razmješteni) u Europi ne mogu presresti takve rakete. To je neupitno. Još bih jednom želio naglasiti da Rusija nije ta, već su Sjedinjene Države te koje su uništile međunarodni sigurnosni sustav i da nastavljanjem svoje borbe, grčevitim zadržavanjem svoje hegemonije, svijet guraju u globalni sukob,” rekao je.

Dodao je da će civili biti upozoreni prije daljnjih napada takvim oružjem.

Eskalacija

“Orešnik” je na bojišnici debitirao nakon što je administracija američkog predsjednika na odlasku Joea Bidena dozvolila korištenje američkih dalekometnih raketa za udare unutar granica Rusije.

Putin je rekao da su Ukrajinci 19. studenog na teritorij Rusije ispalili šest američkih ATACMS-a, dva dana kasnije korištene su i britanske rakete Storm Shadow i američki sustavi HIMARS.

“Od tog je trenutka regionalni sukob u Ukrajini, prije provociran od strane Zapada, poprimio značajke globalnog karaktera,” deklarirao je u obraćanju naciji putem državne televizije.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij s druge je strane rekao da korištenje nove rakete predstavlja “jasnu i ozbiljnu eskalaciju” koja zahtjeva globalnu osudu.

Američki dužnosnici kažu da su prije udara primili rusko upozorenje o korištenje novog oružja o čemu su izvijestili Kijev i saveznike.

Signalizacija

Ukrajinska vojska inicijalno je sugerirala da su Rusi ispalili interkontinentalni balistički projektil dizajniran za dostavu nuklearnih bojevih glava preko velikih udaljenosti, ali su američki dužnosnici i NATO prihvatili Putinov opis balističke rakete srednjeg dometa od 3.000 do 5.500 kilometara.

Jedan je američki dužnosnik uz uvjetovanje anonimnosti za Reuters rekao da Rusija izgledno posjeduje tek šačicu “eksperimentalnih” raketa kakve su ispaljene u četvrtak.

Fabian Hoffmann, znanstveni novak za doktoranda na Sveučilištu u Oslu specijaliziran za raketnu tehnologiju i nuklearnu strategiju, u osvrtu je podcrtao da je najznačajnija značajka “Orešnika” to što nosi višestruke neovisne bojeve glave (MIRVed).

Rusija je oružje odabrala “za signaliziranje svrhe”, rekao je. “Ovaj teret je isključivo povezan s projektilima koji mogu nositi nuklearno oružje.”

Prema tvrdnjama Ukrajinskih zračnih snaga Rusija je u četvrtak ispalila i jednu nadzvučnu raketu Kinžal i sedam krstarećih raketa Kh-101 od kojih su šest presreli protuzračni sustavi.

Napad je bio usmjeren na poduzeća i kritičnu infrastrukturu u Dnjepru koji je u sovjetsko doba služio kao središte za proizvodnju projektila.

Prijetnja

Putin je u obraćanju naciji rekao da ovotjedni ukrajinski ATACMS napadi nisu rezultirali značajnijom štetom, ali je udar Storm Shadowa koji se 21. studenoga odigrao u oblasti Kursk bio usmjeren na zapovjednu točku i rezultirao pogibijom i ranjavanjima.

“Uporaba takvog oružja od strane neprijatelja ne može promijeniti tijek vojnih akcija u zoni specijalne vojne operacije,” rekao je.

“Smatramo da imamo pravo koristiti svoje oružje protiv vojnih objekata onih zemalja koje dopuštaju da se njihovo oružje koristi protiv naših objekata,” dodao je. “Ako još netko sumnja u to, onda je u krivu – uvijek će biti odgovora.”

Putin je komentirao i odluku Sjedinjenih Država o jednostranom povlačenju iz Sporazum o nuklearnom oružju srednjeg dometa potpisanom u 1987. godini.

“Vjerujem da su Sjedinjene Države u 2019. godini pogriješile jednostranim uništavanjem sporazuma o eliminaciji projektila srednjeg i kraćeg dometa uz neuvjerljivu izliku,” rekao je. “Dozvolite mi da vas podsjetim da je Rusija sebe dobrovoljno, unilateralno obvezala da rakete srednjeg i kratkog dometa neće razmještati do onog trenutka kada se američka oružja te vrste ne pojave u bilo kojoj regiji svijeta.”

Premijera

Sjedinjene Države u petak su prepoznale da korištenje Orešnika predstavlja premijeru novog, do sad neviđenog balističkog projektila srednjeg dometa.

Američka vojska i analitičari neposredno su primijetili sličnosti između Orešnika i ruske dalekometne interkontinentalne balističke rakete RS-26 Rubež.

Pentagon je podcrtao da Rusi konvencionalne bojeve glave s lakoćom mogu zamijeniti nuklearnima.

“Izvjesno se može preurediti za nošenje različitih inačica konvencionalnih ili nuklearnih bojevih glava,” rekla je glasnogovornica Pentagona Sabrina Singh.



Povezane vijesti

Comment here