Ruski predsjednik Vladimir Putin ovog je tjedna komentirao industrijsku i gospodarsku depresiju Njemačke u osvrtu koji se ususret vikendu širi društvenim mikroblogom X.
Svoje je gledište iznio nakon upita o prestanku dostave ruskog plina kroz Ukrajinu koja će odlukom Kijeva okončati s 1. siječnja 2025. godine.
“Govoreći o energetskim resursima, oni su na američkom tržištu, u pojedinim saveznim državama, tri do pet puta jeftiniji nego u Europi, i naravno, također u Njemačkoj. Čitave tvrtke, čitave industrije gase se u Njemačkoj i sele u SAD. Oni (Nijemci) to čine i to čine postojano, ali Amerikanci su pragmatični ljudi, oni zapravo možda čine ispravnu stvar u svojem interesu. Ali ovi (Nijemci/Europljani) to je kao da im je rečeno: ‘mi ćemo vas objesiti’, a oni na to imaju samo jedan odgovor: ‘da mi donesemo uže ili ćete nam ga vi dati?’. To je to. Dakle, Volkswagen zatvara (tvornice), zatvaraju se čeličane, zatvaraju se kemijske tvornice, staklane.., tisuće možda već stotine tisuća ljudi je bačeno na ulicu. I ništa. Tišina. Samo neko žvakanje u domaćim političkim procesima. Kako razgovarati s takvim partnerima? Kako napraviti sporazum? Stoga, nije na nama što su se odnosi s Europom toliko pogoršali. To je također rezultat internog stanja Europe,” rekao je Putin.
“Egzistencijalni trenutak”
O gospodarskom usudu Njemačke raspravljaju i drugi.
“Predviđanje da će Francuska imati dužničku krizu, a Njemačka krizu zapošljavanja se ostvaruje. S izlaskom Ujedinjenog Kraljevstva, ovo je potencijalno egzistencijalni trenutak za EU jer je njezina jezgra nestabilna i konfigurirana za industrijsko doba koje je prošlo,” napisao je bivši arhitekt i rizicima sklon ulagač David Galbraith ponad objave Michael A. Aroueta, još jednog istaknutog komentatora sklonog neoliberalnoj misli, koji je objavio infografiku s listom njemačkih tvrtki koje su najavile otkaze.
“Ovo su samo najveće, postoje mnoga srednje velika poduzeća koja rade isto. Smanjenja u velikim tvrtkama također pokreću otpuštanja radnih mjesta kod raznih dobavljača,” podsjetio je Arouet o kaskadnom učinku duž dobavnih lanaca.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.