Rusija je pod pritiskom zapadnjačkih sankcija ili sukladno zavjetima o odsijecanju Europske unije od ruskih energenata uspješno preusmjerila svoj izvoz nafte prema Indiji, Kini i drugim azijskim tržištima.
Prema podacima analitičke tvrtke Kpler, Rusija je u prvom tromjesečju 2023. godine u prosjeku izvozila 3.5 milijuna barela dnevno u poredbi s 3.35 milijuna barela u istom razdoblju lani koje je označeno početkom ruske invazije na Ukrajinu.
>>>Par neugodnih detalja o europskom embargu na dizel, rusku naftu
Kina i Indija sada upijaju 90% ruskog izvoza nafte uz prosječnu dnevnu uvoznu kvotu od oko 1.5 milijuna barela.
Kpler navodi da su takve količine dovoljne da apsorbiraju gubitak europskih tržišta čije je udjel u ukupnom kvartalnom izvozu Rusije bio tek 8%.
>>>Indijske rafinerije rusku naftu plaćaju dirhamom | dedolarizacija
“I Kina i Rusija iskorištavaju sniženja na rusku sirovinu, profitirajući od sankcija koje su druge zemlje primijenile na ruske materijale,” rekao je Matt Smith, vodeći analitičar tržišta nafte u Kpleru za Insider.
>>>Ruski diplomat: počevši s ovom godinom Europa će živjeti bez ruske nafte
Nakon Kine i Indije, najveći su kupci Turska i Bugarska koja je uslijed ovisnosti i nedostatka alternativa pošteđena primjene europskih sankcija.
Pivot
Rusija je u 2021. godini, prije rata u Ukrajini, u Kinu izvozila 25% svojih sirovina. Udjel je u međuvremenu povećan na 36%.
Udjel ruske nafte u indijskom uvozu tijekom rata je porastao s ugrubo 1% na 51%.
>>>EU rusku naftu kupuje preko posrednika i uvozi inflaciju za svoje građane | RBC Capital Markets
Iako se obujam izvoza povećao, podaci sugeriraju da su krizni diskonti na novim tržištima oslabili profitabilnost.
Prema informacijama Međunarodne agencije za energiju (IEA), prihod od izvoza ruske nafte i plina u siječnju je pao za 18.5 milijardi dolara, ili 38%, u poredbi s istim mjesecom 2022. kada je iznosi 30 milijardi dolara.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.