Biznis i ekonomijaPreporučeno

‘Rastući rizik od recesije’, teška depresija njemačke (automobilske) industrije | srpanj 2024.

Njemačka industrijska proizvodnja u srpnju je pala više od očekivanja, uz sve uočljiviju slabost za gospodarstvo značajnog automobilskog sektora.

U petak objavljeno izvješće nacionalnog statističkog ureda, Destatisa, bilježi posrtanje proizvodnje za 2.4% na mjesečnoj razini, što je osjetno oštrije od povlačenja za 0.3% koje su u konsenzusu očekivali analitičari u anketama Reutersa.

Proizvodnja se u razdoblju od svibnja do srpnja smanjila za 2.7% u poredbi s tromjesečjem od početka veljače do kraja travnja.

“Podaci od petka hladan su tuš za sve koji se nadaju brzom oporavku. Zapravo, oni sugeriraju da industrija mora prevaliti još dug put do dna,” komentirao je Carsten Brzeski, globalni šef makroekonomije ING-a.

Široka slabost

Nastavak industrijske depresije komplementaran je s bluesom u drugim aktualnim pokazateljima.

Primjerice, indikator gospodarskog sentimenta njemačkog istraživačkog instituta ZEW za eurozonu u kolovozu se urušio za 25.8 bodova, na 17.9, što je njegov najoštriji pad od travnja 2020. godine u Europi označenog prvim mjerama protiv bolesti COVID-19.

Savez njemačke veleprodaje, vanjske trgovine i usluga (BGA) u kolovozu je pak upozorio da je njemačka vanjska trgovina suočena s recesijom.

Posljednje slabljenje sentimentalnih indikatora sugerira da neće biti brzog preokreta nabolje, rekao je po objavi današnjih podataka ekonomist Commerzbanke, Ralph Sloveen.

“Postoji rastući rizik da će se njemačko gospodarstvo nastaviti lagano smanjivati ​​u trećem kvartalu,” dodao je.

Brodolom autoindustrije

Izvješće Destatisa bilježi osobito neugodan, 8.1%  dubok pad proizvodnje u njemačkoj automobilskoj industriji čiji dionici u posljednjim mjesecima zvone na uzbunu, posežu za mjerama štednje, zatvaranjem pogona ili najavama restrukturiranja (vidi vezane vijesti).

Pritisak je uočljivi i u energetski intenzivnim industrijama (-1.8% na mjesečnoj razini).

“Mali su izgledi da će industrijska proizvodnja izaći iz recesije ako se vanjska slika ne poboljša,” rekla je Melanie Debono, iskusnija europska ekonomistica u Pantheon Macroeconomics. “Oštar pad trgovinskog suficita u srpnju, drugi zaredom, ne sugerira da se to događa.”

Suficit vanjskotrgovinske bilance u srpnju je iznosio 16.8 milijardi eura, u poredbi s 20.4 milijarde u lipnju. Izvoz se s mjeseca na mjesec povećao za 1.7%, a uvoz za 5.4%.

“Trendovi u proizvodnji, uvozu i izvozu i dalje izgledaju recesijski, naglašavajući rizik da gospodarstvo sada pada u tehničku recesiju,” komentirala je Debono.

Njemačko gospodarstvo drugo je tromjesečje zaključilo s “neočekivanom” kontrakcijom bruto domaćeg proizvoda za 0.1% na mjesečnoj i godišnjoj razini. Ukoliko se negativni predznak pojavi i u trećem kvartalu zadovoljit će se uvjeti za tehničku recesiju.


Povezane vijesti

Comment here