Pojedini europski trgovci ovog su tjedna prognozirali ili izvijestili o boljim od očekivanih rezultatima ponajviše uvjetovanima naporima da se s recesijskom neizvjesnošću pritisnutim kupcima ponude diskontne cijene i druga sniženja.
Pojedini su prvaci, uključujući Marks & Spencer (M&S) i Adidas, upozorili na pad profita.
>>>U rujnu pad malotrgovinskog prometa na mjesečnoj razini | DZS
U uočljivom trendu, rast prodaje uživaju jeftinije marke, proizvodi i trgovci poput njemačkog Lidla, nizozemskog lanca za prehrambene proizvode Ahold Delhaize ili Associated British Foodsa u vlasništvu Primarka.
Ahold je uslijed osvještavanja potrošača u srijedu treći put od početka 2022. godine revidirao očekivanja o profitu za koji sada vjeruje da će prekoračiti deset posto u poredbi s prijašnjim prognozama o osrednjem jednoznamenkastom postotku.
Transatlantski trend
Financijska direktorica Natalie Knight kaže da su promjene navika potrošača osobito uočljive u Sjedinjenim Američkim Državama, dok se u Europi traže jeftinije privatne marke.
>>>HalfPrice stigao u Hrvatsku, ponudio premium brendove uz sniženja do 80 i više posto
“Prigoda je za kupce, ako se moraju spustiti, da to učine unutar naših trgovina, umjesto da odlaze u diskonte” rekla je Knight.
Prihodi Aholda u trećem su tromjesečju u Europi porasli za 7,4% na godišnjoj razini u poredbi s prognozama o rastu za 4.4%, rekao je analitičar Clément Genelot iz tvrtke Bryan, Garnier & Co. za Reuters uz procjenu da na migraciju potrošača ponajviše utječe inflacija prehrambenih i drugih temeljnih proizvoda.
>>>Nikad veća potražnja za luksuznim mlažnjacima
AB Foods, vlasnik diskontnog modnog lanca Primark, u utorak je izvijestio o rastu profita u financijskoj 2021.-2022. godini za 42%. Tvrtka, u čijoj se ponudi može pronaći žensko donje rublje i drugi odjevni predmeti za cijene manje od 20 kuna, kaže da će nastaviti ograničavati inflatorne pritiske u svojim trgovinama.
Najveći trgovac prehrambenim proizvodima u Europi, francuski Carrefour, u utorak je zavjetovao daljnje povećanje udjela malih privatnih marki u svojim trgovinama s namjerom da njihov postotak u prodaji sa sadašnji 33% u 2026. segne na 40%. Uprava je istovremeno najavila ubrzani proboj na tržište Brazila i generalno širenje diskontne ponude.
Nova strategija uključuje snaženje e-trgovine, ali i rezanje trškova.
Carrefour je također revidirao prognozu i očekuje dobre cjelogodišnje rezultate “izgrađene naprivlačnim cijenama”.
Premium blues
Dok trgovci na dnu pronalaze poslovično veliki prostor, potražnja na high-end, premium i luksuz tržištima kopni.
Premium brendovi dobro su brodili kroz pandemijsku krizu u čijoj su se pozadini odigrali fiskalni i monetarni poticaji bez presedana, no sada bilježe prve znakove posustajanja.
>>>U Njemačkoj najveći pad malotrgovinskog prometa od 1994.
Britanski trgovac M&S, u čijoj su ponudi znameniti odjevni, prehrambeni i drugi brandovi, u posljednjem izvješću potvrđuje pad prodaje na godišnjoj razini. Profit je u prvom polugodištu 2022. bio 24% manji nego u istom razdoblju lani.
Adidas je u srijedu prepolovio očekivanja o cjelogodišnjoj neto dobiti, što je ponajviše uvjetovano krahom suradnje sa znamenitim reperom Kanye Westom čije su opaske o Židovima rezultirale njegovim izopačenjem iz brojnih poslovnih pothvata.
>>>BMW isporučio rekordnih 2.21 milijuna vozila | 2021.
Situacija u gornjim sferama premium tržišta ostaje neizmijenjena, pa najskuplji predmeti požude postojano pronalaze kupce, uz očekivanja da će se splurge nastaviti. Dobrostojeći su kroz pandemiju iskusili prisilnu štednju pa se nakon dvogodišnjeg pandemijskog bluesa sada časte.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.