Biznis i ekonomijaPreporučeno

Rizici, ovisnost, protekcionizam, samodostatnost… | Draghijevo izvješće o konkurentnosti Unije

Prekaljeni talijanski tehnokrat i bivši guverner Europske središnje banke Mario Draghi u ponedjeljak je predstavio svoje izvješće o europskoj (ne)konkurentnosti čiju su objavu odgodili izbori za Europski parlament.

Draghi je dijagnozu i smjernice donio na zahtjev Europske komisije.

“Europa je najotvorenije gospodarstvo svijeta i stoga smo, kada naši partneri ne igraju prema pravilima, ranjiviji od drugih,” rekao je Draghi na tiskovnoj konferenciji.

Njegovo izvješće koje se prostire na oko 400 stranica, u uvodu podcrtava potrebu za dodatnim investicijama u iznosu od 750-800 milijardi eura godišnje, sve do 5% bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Za poredbu, američki Marshallov plan za obnovu Europe nakon Drugog svjetskog rata u prosjeku je tražio 1-2% BDP-a godišnje.

“Rast se usporava jako dugo vremena u Europi, ali smo mi to ignorirali,” rekao je Draghi.

“Sada to više ne možemo ignorirati. Sada su se uvjeti promijenili: svjetska trgovina usporava, Kina zapravo jako usporava i postaje nam mnogo manje otvorena… izgubili smo našeg glavnog dobavljača jeftine energije, Rusiju,” rezimirao je.

Mario Draghi i Ursula von der Leyen tijekom predstavljanja izvješća o eurpskoj konkurentnosti; Foto: Aurore Martignoni/EC

Izvješće prepoznaje da su pojedine članice Europske unije gipkije od drughih u odgovorima na izazove, ali dodaje da je učinkovitost ograničena nedostatkom koordinacije.

Različite razine poticaja između zemalja ometaju jedinstveno tržište, a fragmentacija ograničava razmjere potrebne za natjecanje na globalnoj razini. Proces donošenja odluka u EU-u složen je i trom.

Reforme “će zahtijevati preusmjeravanje rada EU-a na najhitnija pitanja, osiguravanje učinkovite koordinacije politika iza zajedničkih ciljeva i korištenje postojećih upravljačkih postupaka na nov način koji omogućuje državama članicama koje žele napredovati brže da to i učine,” piše u izvješću koje možete pročitati u nastavku.

Kvalificirana većina

Dokument reanimira pozive na reformu Ugovora o funkcioniranju Europske unije, odnosno usvajanje zakona kvalificiranom većinom što podrazumijeva ukidanje prava na veto.

Predlaže i da se grupama zemalja s istim ciljevima a bez paneuropske potpore dopusti samostalno odlučivanje o pojedinim projektima.

Izvješće prepoznaje da aktualna sredstva u višegodišnjem proračunu nisu dovoljna i poziva na zajedničko zaduživanje.

“Ako se ispune politički i institucionalni uvjeti, ovi bi projekti također zahtijevali zajedničko financiranje” projekata u obrambenom sektoru, energetskoj mreži…

Draghi je rekao da se Europa muči s visokim cijenama energije nakon što je odsječena od jeftinih ruskih energenata i da se u novoj realnosti više ne može oslanjati na strana tržišta.

“Te su ovisnosti često dvosmjerne – primjerice, Kina se oslanja na EU da apsorbira njezin industrijski višak kapaciteta – ali druga velika gospodarstva poput SAD-a aktivno se pokušavaju osloboditi. Ako EU ne djeluje, riskiramo biti ranjiv na prisilu.”
Mario Draghi

U sažetku, EU treba povećati investicije u obranu, potaknuti inovacije i sniziti cijene energije dok nastavlja s dekarbonizacijom gospodarstva i smanjuje svoju ovisnost o drugima, a osobito o Kini i njezinim “raritetnim mineralima”.

“Mislim da nitko nije bio bolje pozicionira od tebe, dragi Mario, da provede temeljitu analizu europske konkurentnosti – i kako je poboljšati. Sada postoji široki konsenzus da to mora biti na vrhu našeg dnevnog reda i u središtu našeg djelovanja,” rekla je u komentaru izvješća predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen.


Povezane vijesti

Grabancijaš/Reuters

Comment here