PreporučenoTech

‘Sve je to o svjetlosti’: EPFL razvio metodu 3D ispisa koja predmete stvara u nekoliko sekundi  

Istraživači švicarskog Federalnog tehnološkog instituta u Lausanni (EPFL) javljaju da su otkrili novu tehnologiju koja omogućuje tiskanje trodimenzionalnih predmeta “u nekoliko sekundi”.

Djelomično inspiriran tomografijom, radiološkom metodom snimanja organa ili dijela tijela u nizu slojeva s pomoću rendgenskih zraka, tim je osmislio sustav u kojem se laserska svjetlost koristi za polimerizaciju objekata u materijalima poput bio-gela ili tekuće plastike.

“Sve je to o svjetlosti,” rekao je Paul Delrot, šef tehnologije u Readily3D-u, kompaniji pod okriljem EPFL-a. “Laser očvršćuje tekućinu procesom polimerizacije. Ovisno o tome što gradimo, koristimo algoritme kako bi točno izračunali gdje ciljati snopove, iz kojih uglova i u kojoj dozi.”

U ovom stupnju proces omogućuje proizvodnju struktura i predmeta veličine do 2 cm uz točnost od 80 mikrometara za što je, ovisno o složenosti, potrebno 30-ak sekundi.

>>>VIDEO: Izraelski znanstvenici ispisali prvo srce od ljudskog tkiva

Readily3D, koji će patentirati i za EPFL raditi na komercijalizaciji tehnologije, u sljedećem koraku želi omogućiti stvaranje predmeta veličine 15 cm i ističe da tehnologija ima osobit potencijal u biotisku i medici gdje bi mogla poslužiti za izradu zuba, žila.., organa.

Istraživanje je objavljeno u Nature Communications.