Biznis i ekonomijaPreporučeno

Ukrajinska patnja blagotvorna za europsko tržište rada

Priljev izbjeglica iz Ukrajine s vremenom bi mogao olakšati nestašicu na tržištu rada u europodručju budući da će dio onih koji bježe pronaći stalno prebivalište, ocijenila je u ponedjeljak Europska središnja banka.

>>>Pandemijom osviješteni Francuzi propituju odnos prema radu, zaziru od neželjenih poslova

Pema aktualnim procjenama iz Ukrajine je od 24. veljače i početka ruske invazije pobjeglo oko sedam milijuna ljudi, većinom žena i djece, priljev se svakodnevno nastavlja i mnogi se ufaju da ću u Uniji pronaći stalno zaposlenje.

“Prema svim do sad preciziranim pretpostavkama, kalkulacije na stražnjoj stranici omotnice ukazuju na prosječno povećanje radne snage u europodručju od 0.2% do 0.8%  u srednjem roku,” odvagnuli su iz ECB-a u osvrtu u Gospodarskom biltenu. “To odgovara povećanju radne snage u europodručju od 0.3 do 1.3 milijun” ljudi.

Déjà vu

Europodručje uslijed povijesno niskih razina nezaposlenosti trpi nestašicu radne snage, koja je uočljiva i u hrvatskom turizmu, pa bi priljev izbjeglica mogao “blago opustiti” napetost na tržištu rada, drže u središnjici.

>>>Rekordna potražnja za radom u Hrvatskoj | MojPosao

ECB procjenjuju da bi priljev svježe krvi mogle otežati administrativne prepreke.

“Prepreke tržištu rada i druga trenja ostaju značajne zapreke za izbjeglice, otežavajući im integraciju na tržištu rada u zemljama domaćinima, a osobito u kratkom roku.”

>>>Poslodavci sve teže nalaze ljude, lideri kontroliraju kaos | HR Days konferencija

Pažljiviji promatrači geopolitike u aktualnom trenutku mogu iskusiti déjà vu te se s nelagodom prisjetiti velikog vala izbjeglica s Bliskog istoka, a posebice Sirije, koji je na putu za Njemačku preplavio i Hrvatsku.

>>>Velika i akutna nestašica kvalificiranih radnika u Njemačkoj

Njemačka je u 2015. godini jednostrano dokinula Schengen i prihvatila više od milijun Sirijaca koji su potom probrani i integrirani na njezino tržište rada.

Just a little bit of history repeating, reklo bi se.

Grabancijaš/Reuters