Cijene zaduživanja za Italiju u srijedu rastu treći dan zaredom nakon što je zamjenik premijera Matteo Salvini pozvao Europsku središnju banku (ECB) da garantira državni dug članica eurozone kako bi se sputao rast prinosa na suverene obveznice.
Salvinijeva Liga je na nedjeljnim izborima osvojila 34 posto glasova i on je odmah po objavi rezultata krenuo u ekonomsku i političku ofenzivu tražeći izmjene pravila u Paktu o stabilnosti i rastu te formiranje paneuropskog nacionalističkog bloka u Europskom parlamentu.
Njegovi potezi podjednako uznemiruju krojače monetarnih i političkih smjernica, prinosi na talijanske državne obveznice u srijedu su porasli preko čitavog teritorija, za referentne desetgodišnje obveznice na 2,73 postotna boda.
>>>‘Svi žele poštivanje pravila’: EK očekuje široku podršku za proračunsko discipliniranje Italije
U širem kontekstu, sve je izglednije da će Europska komisija 5. lipnja započeti s disciplinskim postupcima protiv Italije zbog njezina rastućeg javnog duga i strukturnih nevolja s proračunskim deficitom, navodi Reuters pozivajući se na izjave europskih dužnosnika iz europodručja.
Kazna do 3 milijarde eura
Salvini je u ponedjeljak preventivno odbacio zahtjeve Komisije i rekao da će svu svoju energiju usmjeriti na borbu protiv potencijalnih kazni za koje kaže da bi mogle dosegnuti tri milijarde eura.
“Rasprava o deficitu još je otvorna i doći će do intenziviranja sukoba (Italije) s Europom,” komentirao je Rainer Guntermann, strateg za prinose državnih obveznica u Commerzbank.
Uobičajeno, investitori su odmah krenuli s traženjem utočišta u sigurnim lukama kakve predstavljaju njemačke i američke državne obveznice. Trend je jutros bio uočljiv s obje stranke Atlantika nakon što je Kina sugerirala da će ograničiti izvoz rijetkih zemnih metala u Sjedinjene Američke Države.
Deflacijski pritisak
Guntermann dodaje da je generalno tmuran izgled za inflaciju u eurozoni ojačao očekivanja investitora o novoj rundi poticaja Europske središnje bake. Inflacija u Francuskoj u svibnju je pala na najniže razine u gotovo dvije godine, sugeriraju u srijedu objavljeni preliminarni podaci tamošnje statističke agencije INSEE.
>>>U svibnju deflacija cijena u EU na godišnjoj razini: Eurostat
“To je vjesnik dodatne potištenosti inflacije u Njemačkoj, to stvara pritisak na ECB, njegovu procjenu i povjerenje u izglednost ekonomskog oporavka, odnosno potrebu za dodatnim monetarnim poticajima,” rekao je Guntermann.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.