Biznis i ekonomijaPreporučeno

Uočite ruske naftne manevre, remećenje tržišta – potencijalnu energetsku krizu

Rusija je uspješno izbjegla gotovo sve sankcije Sjedinjenim Američkim Državama predvođene Grupe 7 (G7) najrazvijenijih zemalja, izvijestio je u nedjelju Financial Times.

Uočeni pomak u trgovinskim rutama pogoduje Kremlju i snaži prihode dok sirova nafta koketira s cijenom od 100 dolara po barelu.

>>>Rusija naftu trži iznad granice koju je odredio G7 | IEA

G7 je ograničavanje cijena ruskih sirovina na 60 dolara po barelu pokušao nametnuti kroz dominaciju pružatelja osiguranja u morskom prometu.

Prema podacima tvrtke za analizu teretnog brodarenja Kpler i osiguravatelja, Moskva se pokazala vižljastom u njihovom izbjegavanju, što joj omogućuje da naftu isporučuje blizu tržišnih cijena.

Dvostruki udarac zapadnjačkim naporima

Kijevska škola ekonomike (KSE) procjenjuje da je postojan rast cijena nafte, uvjetovan suradnjom i ograničenjima proizvodnje u Rusiji i OPEC+, više nego udvostručio prihode Kremlja.

Izgledno je da će priljev od nafte u 2023. godini biti za najmanje 15 milijardi dolara veći od priželjkivanja i očekivanja G7.

>>>Sečin citirao Propovjednika: Europa više ne određuje cijenu uralske nafte

FT piše da je pomak dvostruki udarac zapadnjačkim naporima da ograniči i sputa punjenje ruskog (vojnog) proračuna.

Rastuća neovisnost Rusije kao prodavača koincidira s propinjanjem cijena nafte koje su ovog tjedna prvi put u 13 mjeseci segnule do 95 dolara po barelu.

“S obzirom na ove promjene u načinu na koji Rusija isporučuje svoju naftu, moglo bi biti vrlo teško smisleno provesti ograničenje cijena u budućnosti. I zbog toga je još veće žaljenje što nismo učinili više da ga pravilno provedemo kada smo imali više utjecaja,” komentirao je ekonomist KSE-a, Ben Hilgenstock.

Stezanje

Rusija je svoj pomorski izvoz dizela i benzinskih goriva u prvih dvadeset dana rujna srezala za gotovo 30%, na oko 1.7 milijuna metričkih tona, u poredbi s istim razdobljem u kolovozu.

Potom je prošlog tjedna proglasila privremenu zabranu izvoza benzina i dizela u većinu zemalja, što pospješuje izglede naftnog šoka.

>>>Putin najavio ukaz o zabrani izvoza nafte u zemlje koje kontroliraju cijene, upozorio na kolaps

Manevar izaziva rastuću bojazan da ruski predsjednik Vladimir Putin pokušava okinuti novu energetsku krizu u Europi.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Grabancijaš/Financial Times/EurActiv

Comments (1)

  1. […] Uočite ruske naftne manevre, remećenje tržišta – potencijalnu energetsku krizu… 26/09/2023 […]

Comments are closed.