Kineska valuta juan sporo ali sigurno grabi međunarodni utjecaj što je u skladu s višegodišnjim nastojanjima i recentnim zavjetima o “bezgraničnom prijateljstvu” ruskog i kineskog naroda.
Podaci za ožujak prvi put u povijesti bilježe da su prekogranične transakcije s Kinom u većoj mjeri namirene u njezinoj nacionalnoj valuti nego s američkim dolarima.
>>>Američki general naredio pripreme za rat s Kinom
Odricanje, ili radije “skidanje” od ovisnosti o dolaru u posljednjim je mjesecima uočljivo i drugdje, uključujući u uskoro najmnogoljudnijoj zemlji svijeta Indiji i pojedinim nacijama Bliskog istoka.
Nakon Rusije, plaćanje isključivo juanom u posljednjim je danima javno prihvatila i deklarirala i Argentina.
Nova trgovinska arhitektura
Analitičari drže da istinsko globalno usvajanje juana nije izgledno jer će Partija uvijek tražiti čvrstu kontrolu valute, no njezina želja da uspostavi paralelni poredak i novu trgovinsku arhitekturu oko juana već dobiva obrise.
“Najveći svjetski izvoznici i uvoznici roba – Kina, Rusija i Brazil – sada zajedno rade na korištenju renminbija u prekograničnom plaćanju,” rekao je Chi Lo, iskusniji strateg za investicije pri BNP Paribas Asset Managementu u Hong Kongu.
>>>Kineski top diplomat upozorio na sukob sa ‘šakalima i vukovima’, SAD-om
“Njihova bi suradnja s vremenom mogla privući druge zemlje na plaćanje u renminbiju. Kumulativno, ta bi grupa mogla uzdići renminbi nauštrb dolara,” dodao je.
Repozicioniranje Rusije
Kina je dugo tražila povećanje udjela od 2.2% koji juan ima u globalnim novčanim transakcijama, ali je do ruske invazije na Ukrajinu zazirala od regulativa koje bi utrle put širem međunarodnom usvajanju.
Proces se strelovito ubrzao nakon što se od Zapada odsječena Moskva pokazala gipkom i dovitljivom u svojem preusmjeravanju na istok.
>>>Putin usvojio kineski juan u vanjskoj trgovini | multipolarni svijet
Udjel juana na ruskom tržištu valuta u posljednjih je 16 mjeseci porastao s 1% na 40% do 45%.
Udjel dominantnog i neprikosnovenog dolara je 84%.
“To neće zamijeniti dolar globalno, ali već počinje zamjenjivati dolar u pojedinim trgovinskim vezama Kine,” napisali su prošlog tjedna u osvrtu Gerard DiPippo i Andrea Leonard Palazzi, ekonomisti iz washingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije.
>>>U EP-u promišljanja o rizicima i prilikama – kineskom ulasku u ‘europski šesnaesterac’
“Ovakva vrsta internacionalizacije renminbija može postići ciljeve Pekinga, uključujući smanjenje kineske izloženosti fluktuacijama tečaja i ublažavanje ranjivosti na američke financijske sankcije.”
Rusija je dedolarizaciju gospodarstva provela ususret ratu u Ukrajini.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] poriv otad zahvaća rastući broj zemalja – uključujući Indiju, Argentinu ili zemlje Bliskog istoka – željnih alternative […]