Dvogodišnji set podataka sofisticiranog svemirskog teleskopa James Webb sada je potvrdio prijašnja otkrića svemirskog teleskopa Hubble da se svemir širi oko 8% brže nego što to predviđaju ili postuliraju standardni astrofizički modeli.
Motrenje Webba uklonilo je nedoumice i sugestije da je neočekivana razlika, nazvana “Hubbleova napetost”, rezultat tehničkih pogrešaka ili manjkavosti instrumenata.
“Ovo je najveći uzorak podataka Webb teleskopa – njegove prve dvije godine u svemiru – i potvrđuje zagonetno otkriće svemirskog teleskopa Hubble s kojim se hrvamo već desetljeće – svemir se sada širi brže nego što to mogu objasniti naše najbolje teorije,” rekao je astrofizičar Adam Riess sa Sveučilišta Johns Hopkins u Marylandu, glavni autor istraživanja objavljenog u ponedjeljak u Astrophysical Journalu.
“Da, čini se da nešto nedostaje u našem razumijevanju svemira,” dodao je znanstvenik čije je suotkriće ubrzanog širenja svemira u 2011. godini okrunjeno Nobelovom nagradom za fiziku. “Naše razumijevanje svemira sadrži puno neznanja o dva elementa – tamnoj tvari i tamnoj energiji – a ove čine 96% svemira, tako da to nije mala stvar.”
“Rezultati Webba mogu se protumačiti kao sugestija da možda postoji potreba za revizijom našeg modela svemira, iako je u ovom trenutku vrlo teško točno odrediti što je to,” dodao je Siyang Li, koautor aktualnog istraživanja i doktorand astronomije i astrofizike na Sveučilištu Johns Hopkins, prema citatu Reutersa.
Nepoznanica
Tamna tvar, za koju se vjeruje da sačinjava oko 27% svemira, hipotetski je i empirijski nepotvrđen oblik materije čije se postojanje naslućuje na temelju gravitacijskog učinka na prirodne tvari – zvijezde, planete, mjesece i sve na zemlji. Prema aktualnom modelu vidljiva i opipljiva materija čini samo 5% svemira.
Tamna energija, za koju se vjeruje da čini približno 69% svemira, hipotetski je oblik energije koja prožima njegove goleme dijelove dok se suprotstavlja gravitaciji i pokreće ubrzano širenje.
“Postoje mnoge hipoteze koje uključuju tamnu tvar, tamnu energiju, tamnu radijaciju – primjerice neutrine (‘sablasne’ podatomske četsice) – ili samu gravitaciju koja bi mogla imati neka egzotična svojstva kao moguća objašnjenja,” rekao je Riess uz procjenu da će za otkrivanje tajni trebati još relevantnih podataka i novih ideja.
Promišljanja Riessa i drugih fizičara iznesena nakon inicijalnih podataka Hubble pročitajte u nastavku.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.