U posljednja 24 sata u Hrvatskoj je zabilježeno sedam novih slučajeva zaraze koronavirusom, a preminule su još dvije osobe, izvijestio je u srijedu Nacionalni stožer civilne zaštite, poručivši da trenutno imamo jednu od najpovoljnijih epidemioloških situacija u Europi i svijetu.
“Broj novooboljelih u 24-satnom razdoblju je sedam, a ukupan broj oboljelih je 2119”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za novinare.
>>>Testiranje svakog potencijalnog slučaja model za borbu protiv koronavirusa u Europi: WHO
Beroš je izvijestio da su u Općoj bolnici u Koprivnici preminule dvije muške osobe, rođene 1924. i 1932. godine, koje su imale kronične bolesti i nisu bile na intenzivnoj ventilaciji. Ukupan broj preminulih je 85.
Do sada su testirane 41.053 osobe, od toga u zadnja 24 sata njih 1080. Na bolničkom liječenju je 206 osoba, od kojih je na respiratoru 14 bolesnika. Ukupan broj ozdravljenih osoba 1141 jedan, a novoozdravljenih je 41.
“Blackout”
Ocjena o ponajboljoj epidemiološkoj situaciji igdje stiže paralelno s uočljivim izostankom dnevnih izvješća iz većine županija. Hina je danas prenijela informacije županijskih stožera iz Splitsko-dalmatinske, Osječko-baranjske, Dubrovačko-neretvanske, Koprivničko-križevačke županije i Grada Zagreba. Iz dostupnih izvještaja se može potvrditi brojka o 543 provedena testa dok se o razlici do 1080 testova koje netransparentno navodi ministar Beroš može tek nagađati.
Pažljivi promatrači informacija o novooboljelima i epidemiološkoj situaciji u županijama mogu s lakoćom primijetiti da je u posljednjih tjedan dana već uočljiva netransparentnost povezana s masovnim netestiranjem i ponajmanjom brojkom provedenih testova u nerazvijenom svijetu poprimila zabrinjavajuće razmjere.
>>>Savjet Vlade drži da RH ne zaostaje za razvijenim zemljama, a u testovima nas pere i Srbija
Također je očito, u smislu logosa, da tvrdnje ministra Beroša i drugih službenika poput Alemke Markotić ili Krunoslava Capaka, o ponajboljoj epidemiološkoj situaciju u svijetu nemaju znanstvenog ili realnog uporišta budući da se temelje na bolno uočljivom izostanku praćenja epidemiološke situacije.
>>>Ne možeš nabacivat da pratiš epidemiološku situaciju ako držiš da su testovi ‘neosnovani’
Izlišno je i nezahvalno nagađati zašto se Stožer odlučio za nastavak obmanjivanja javnosti, možda je riječ o umjetnom pokušaju “stabilizacije stanja” ususret ključnim turističkim mjesecima, možda o usvajanju strategije stvaranja “imuniteta krda” ili pak bezobzirnoj neodgovornosti i pripremanju terena za parlamentarne izbore.
Šokantni propusti popraćeni optužbama o ‘zataškavanju’, hvalospjevima
Od drugih detalja uočljivih na temelju dostupnih županijskih izvještaja, virus je očito i dalje s nama, osobito u bolničkom sustavu i domovima za starije gdje se testovi, hoćeš-nećeš moraju provoditi. Upadljive su i optužbe o zataškavanju u Domu za starije u Vukovarskoj ulici gdje navodne istrage proturječe javno dostupnim informacijama, kao i učestale pogreške u spomenutim sustavima, poput u posljednjim danima zabilježena dva slučaja u kojima su od COVID-19 oboljele osobe boravile među zdravima, kao i slučaj u kojem je zdrav štićenik doma za starije otpremljen u bolnicu a bolesni u dom.
Sve navedeno je popraćeno medijskim i inim hvalospjevima za (ne)odgovorne, kojima se Grabancijaš ne pridružuje, već opisanu i pažljivo zabilježenu netransparentnost te obmanjivanje javnosti najoštrije osuđuje.
Grabancijaš/Hina
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] ‘Blackout’ županijskih izvješća koincidira s ‘ponajboljom epid… 06/05/2020 […]
[…] ‘Blackout’ županijskih izvješća koincidira s ‘ponajboljom epid… 06/05/2020 […]
[…] “okončati krizu”. Naime, naša kronologija bilježi da je pad broja oboljelih prije “blackouta” županijskih izvještaja gotovo pa friziran. Odnosno postoji opravdana sumnja da je fiktivan i namješten kroz sve netransparentnije, manjkave […]
[…] >>>‘Blackout’ županijskih izvješća koincidira s ‘ponajboljom epidemiološkom situa…’ […]