Biznis i ekonomijaPreporučeno

Cijene nafte pod pritiskom pobune protiv covid režima u Kini

Cijene nafte u ponedjeljak su potonule najdublje od početka godine dok su investitori procjenjivali silinu i značaj pobune protiv covid režima u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirovine.

Referentni je Brent do podneva pao za 2.71 dolara, ili 3.2%, na 80.93 dolara po barelu i razinu kakva je posljednji put zabilježena 4. siječnja.

Za 3% je posrnula i za Ameriku meritorna teksaška nafta (WTI) čija je cijena kliznula za 2.31%, na 73.97 dolara i najnižu razinu od prošlogodišnjeg prosinca.

Oba referentna brenta pad cijene trpe već tri tjedna zaredom.

“Povrh rastuće zabrinutosti oko slabije potražnje za gorivom u Kini zbog porasta slučajeva COVID-19, politička neizvjesnost uzrokovana raritetnim prosvjedima zbog vladinih strogih COVID-restrikcija u Šangaju potaknula je prodaju” rekao je o sentimentu Hiroyuki Kikukawa, generalni direktor istraživanja u Nissan Securities.

Dezorijentiranost i kolebanja na tržištu uvjetuju i dolazeći sastanak OPEC+ te europski embargo ruske nafte.

Zemlje izvoznice nafte na posljednjem su vijećanju dogovorile smanjenje proizvodnje za dva milijuna barela dnevno kroz čitavu 2023. godinu, u nastojanju da udari potporanj cijenama.

Tresla se brda…

Sentiment bi izgledno bio još sumorniji bez naznaka da bi se zapadnjačke sankcije Rusiji mogle pokazati iluzornima.

Diplomati grupe sedam najrazvijenijih zemalja (G7) i Europske unije trenutačno promišljaju o određivanju gornje granice cijena za rusku naftu u rasponu od 60 i 70 dolara po barelu, no rasprava unutar EU-a ostaje žustra a konačna odluka neizvjesna.

“Nastavit će se razgovori o ograničavanju cijena, ali se već čini da to neće biti onoliko striktno kako smo isprva mislili, i to do točke da bi moglo postati besmisleno,” rekao je za Reuters iskusniji analitičar tržišta OANDA-e, Craig Erlam.

“Primjerice, prijetnja ruskom outputu od granice na 70 dolara je minimalna, budući da se cijene već nalaze oko tih razina.”

Europska unija ograničavanje cijena uvodi 5. prosinca kad na snagu stupa i embargo na rusku sirovinu.


Povezane vijesti