Biznis i ekonomijaPreporučeno

ECB zvoni na uzbunu

Eurozona riskira još jednu dužničku krizu ukoliko monetarna unija ne uspije u poticanju rasta, smanjenju javnog duga i izvjesnom definiranju politika, upozorila je Europska središnja banka (ECB) u redovitom, u srijedu objavljenom godišnjem izvješću o financijskoj stabilnosti.

U precisu, ECB diže uzbunu zbog potencijalnog povratka volatilnosti i “zabrinutosti tržišta oko održivosti državnog duga”.

Izazove ilustrira “povišenim razinama duga i visokim proračunskim deficitima”, postojanim neuspjesima u poticanju gospodarskog rasta i rastućom nesigurnošću koju uvjetuju recentni “rezultati izbora na europskoj i nacionalnoj razini, a osobito u Francuskoj“.

Razlike u prinosima između francuskih i njemačkih referentnih 10-godišnjih državnih obveznica – ključnog mjerila zabrinutosti ulagača – ovog su mjeseca porasle za 0.77 postotna boda, blizu najviših razina u posljednjih 12 godina postignutih ususret ljetošnjim izborima za Europski parlament.

Riječ je o povratku povijesnim okvirima u kojima “frugalna i razborita” Njemačka čiju državnu potrošnju sputava “dužnička kočnica” uživa daleko povoljniju cijenu zaduživanja od ostatka europodručja.

Reanimacija starih briga

ECB prepoznaje da je situacija u aktualnom ciklusu izazovna i za najsnažnije europsko gospodarstvo koje stagnira od početka ruske invazije na Ukrajinu u 2022. godini i čiji političari ovih dana promišljaju o “spuštanju ručne”.

“Frontalni vjetrovi ekonomskom rastu zbog čimbenika poput slabe produktivnosti povećavaju izglede da će povećane razine duga i proračunski deficit ponovno izazvati zabrinutost oko održivosti duga,” upozorili su u takvom kontekstu iz središnjice.

Članice europodručja mogle bi se suočiti s premijom na rizik zbog makro-financijskih šokova, “slabih” temelja u nekolicini država članica i refinanciranja dugova po većim kamatnim stopama.

Koktel niskog rasta i visokih dugova mogao bi otežati plaćanje većih potreba za obranu ili investicije u borbu protiv klimatskih promjena.

“Oštre prilagodbe”

Središnjica je također upozorila da su tržišta dionica i obveznica sve izloženija rizicima “oštrih prilagodba” koje su se već materijalizirale u “nekolicini naglašenih ali kratkotrajnih šiljaka volatilnosti”, uključujući u sektoru razvoja i prodaje nekretnina.

Banka propituje i spremnost svojih komercijalnih parnjaka na potencijalni val insolventnosti tvrtki i potrošača.

Prijetnja od većih gubitaka na komercijalnim nekretninama “mogla bi biti značajna za pojedinačne banke i investicijske fondove,” ponovili su iz ECB-a.

Grabancijaš/Financial Times



Povezane vijesti