Google će nakon obećavajućih rezultata u istočnoj Europi pokrenuti kampanju protiv online dezinformacija u Njemačkoj s ciljem da korisnike interneta učini vještijima u prepoznavanju pouzdanih izvora i provjeri činjenica.
Tvrtka namjerava lansirati seriju kratkih videozapisa koji bilježe i podcrtavaju uobičajene tehnike zavaravanja.
Zapisi će se u Njemačkoj pojavljivati u obliku oglasa na različitim platformama, uključujući Facebook, YouTube ili TikTok.
U planu je i slična kampanja za Indiju.
Prebunking
Beth Goldberg, liderica istraživanja i razvoja u Alphabetovom startup inkubatoru Jigsaw čiji je fokus istraživanje društvenih izazova u izranjanju kaže da “postoji istinski apetit za rješenja” među kojima je i sada pokrenut pristup preventivnog raskrinkavanja dezinformacija (engl. prebunking).
“Korištenje oglasa kao sredstva za suzbijanje tehnika dezinformacija prilično je novo. I mi smo uzbuđeni oko rezultata,” rekla je Goldberg.
Associated Press piše da je Google teoriju prevencije prošle jeseni uspješno testirao u Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj gdje su oglasi ukazivali na različiti tehnike dezinformiranja o posljedicama priljeva izbjeglica iz Ukrajine.
Najčešća protuizbjeglička naracija uključivala je tvrdnje da će njihovo prihvaćanje dovesti do porasta kriminala ili gubitka poslova za autohtono stanovništvo.
Oglasi su tijekom “testa” pogledani 38 milijuna puta a popratno je istraživanje pokazalo da su njihovi konzumenti imali veće izglede zamijetiti ili identificirati netočne ili zavaravajuće tvrdnje i informacije u poredbi s osobama koje ih nisu vidjele.
Pilot je prihvaćen kao najveći dosadašnji test “prebunkinga” i pridonosi rastućem konsenzusu o njegovoj učinkovitosti.
Nova kampanja Google u Njemačkoj bit će fokusirana na fotografije i videozapise i lakoću s kojom se mogu predstaviti kao dokaz za lažnu tvrdnju. Kao primjer je naveden razorni potres u Turskoj i videozapis goleme eksplozije koja je u 2020. godine potresla Beirut.
Pojedini su korisnici zapis iz potonjeg iskoristili za skupljanje “lajkova” i sljedbenika uz tvrdnju da je on snimljen u Turskoj ili da prikazuje potresom okinutu nuklearnu eksploziju.
Ratna propaganda
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.