Biznis i ekonomija

Inflacija i najveći broj otkaza od financijske krize okidaju bojazan od stagflacije u Britaniji

Krojače monetarnih i fiskalnih politika u Velikoj Britaniji s početkom 2025. godine ponovno mori bojazan od stagflacije nakon što je pažljivo motreno privatno istraživanje uočilo najbrži tempo gubitka radnih mjesta od financijske krize uparen s novim inflatornim pritiscima.

Kompozitni Indeks menadžera nabave (PMI) S&P Globala za britanski uslužni i proizvodni sektor u siječnju se popravio i s prosinačkih 50.4 popeo na 50.9, ali se glavni indikator našao u sjeni detalja da su tvrtke u dva promatrana mjeseca otkaze dijelile najbržim tempom od 2009. godine.

Poduzeća radnu snagu sa siječnjem sijeku četvrti mjesec zaredom.

Istraživanje sugerira da moral biznisa i poduzetnika ostaje poljuljan nakon što je nova laburistička vlada svoj prvi proračun utemeljila na uštedama i pozamašnom snaženju porezne presije.

Odvojeni, u petak objavljeni podaci pokazuju da su poljuljani i sentimenti potrošača čije se samopouzdanje srozalo na najniže razine u više od godinu dana.

“Siječanjska anketa o kompozitnom PMI u Velikoj Britaniji sugerira da je aktivnost nastavila stagnirati u 2025. Iako je anketa bila jača od očekivanog, još uvijek je signalizirala stalnu slabost, s daljnjim padom razine zaposlenosti u privatnom sektoru. To pojačava argumente da Engleska (središnja) banka smanji stope u veljači. Očekujemo smanjenje od 25 baznih bodova na 4.50% sljedeći mjesec, nakon čega će uslijediti postupna tromjesečna smanjenja na 3.75% do kraja godine,” napisali su u zajedničkom komentaru ekonomisti i analitičari Bloomberga, Niraj Shah i Dan Hanson.

Stagflacija

PMI sastavnice otkrivaju i najbrži rast troškova poslovanja od svibnja 2023., cijene koje su naplaćivale tvrtke popele su se najbržim tempom u posljednjih 18 mjeseci.

Inflatorni pritisci još su jednom ojačali, napisao je u bilješci za klijente glavni ekonomist S&P Global Market Intelligencea, Chris Williamson.

“To ukazuje na stagflacijsko okruženje koje predstavlja sve veću nedoumicu za politiku Banke Engleske. Dok zatajenje gospodarstva i pogoršavanje tržište rada sugerira rastuću potrebu za smanjenjem (referentnih kamatnih) stopa radi poticanja rasta, porast cjenovnih pritisaka sugerira da se duh inflacije nipošto nije vratio u svoju bocu,” odvagnuo je Williamson.

Britansko gospodarstvo lani se otrgnulo recesiji. BDP je u prvom tromjesečju porastao za 0.7%, ali se potom u drugom kvartalu povukao na 0.4%, da bi u trećem tromjesečju, zadnjem za koji su dostupni službeni podaci, kolabirao na 0%.



Povezane vijesti