Biznis i ekonomijaPreporučeno

Kijev suočen s 43 milijarde dolara deficita, gubitkom likvidnosti

Ratu podređeno ukrajinsko gospodarstvo može prebroditi sljedećih nekoliko mjeseci do pristizanja zapadnjačke pomoći, ali će 2024. izvjesno biti izazovnija i teža od godine na izmaku uz rastuću ovisnost o nacionalnim resursima.

Kijev se ufa da će kolosalnu, 43 milijarde dolara duboku rupu u proračunu za iduću godinu pokrpati financijskom pomoći saveznika, uključujući 18.5 milijardi eura iz Europske unije i više od 8 milijardi eura iz američkog “civilnog” paketa.

Obje su tranše trenutno zamrznute u političkim previranjima.

Više od 60 milijardi dolara vrijedan paket američke smrtonosne pomoći zapeo je u Kongresu gdje republikanski jastrebovi od svojih demokratskih kolega traže ustupke u migracijskoj politici.

Europsku pomoć priječi Mađarska čiji premijer Viktor Orban pravo veta koristi kako bi osigurao isplatu novca iz Mehanizma za oporavak i otpornost.

Analitičari drže da će potpora na kraju proći i u Ukrajinu doći, iako je američka tranša sve upitnija uslijed približavanja predsjedničkih izbora i rastućeg zaziranja desnih struja.

Makroekonomska (ne)stabilnost

Kijev je od početka ruske invazije u veljači 2022. godine sve proračunske prihode podredio vojsci i obrani, velika većina drugih izdataka, sve od mirovina do obrazovanja, pokrivena je s desecima milijardi eura vanjske pomoći.

Ukrajina bi u 2024. godini mogla podnijeti manjak u tekućoj bilanci od nekoliko milijardi eura, no ako se on produbi na 10 milijardi eura ili više to bi moglo izazvati probleme za makroekonomsku stabilnost i program financiranja putem Međunarodnog monetarnog fonda, rekla je Olena Bilan, glavna ekonomistica Dragon Capitala.

MMF, koji je Ukrajinu ovog mjeseca dotirao obrok pomoći od 900 milijuna dolara, zahtjeva čvrsta financijska jamstva za sljedećih 12 mjeseci, stoga bi značajni pad vanjskog financiranja mogao ugroziti program.

Bilan je za Reuters rekla da bi proračunska rupa Kijev mogla natjerati na povećanje poreza, što bi bilo kontraproduktivno za gospodarstvo, ili čak središnju banku natjerati na stvaranje novca za proračun što također podrazumijeva sijaset rizika.

Guverner središnje banke Andrij Pišnji zasad odolijeva pozivima da pokrene tiskaru, potez koji karakterizira ekstremnim i podjednako opasnim.

“Vlada ima rezervu likvidnosti za siječanj i veljaču,” rekao je Jurij Haidai, iskusniji ekonomist u Centru za ekonomsku strategiju, think tanku sa sjedištem u Kijevu.

Ukrajinu u idućoj godini očekuju i novi pregovori o starom, predratnom dugu, nakon što su vlasnici 20 milijardi dolara vrijednih obveznica lani u kolovozu pristali na dvogodišnji poček.

Ministar financija Serhij Marčenko izražava nadu da će vlada osigurati financiranje za 2024. godinu, ali i upozorava da daljnje produljenje sukoba podrazumijeva “scenarij prilagodbe na nove uvjete”.