PolitikaPreporučeno

Leopardi su danas ‘ugrožena vrsta’ | rat u Ukrajini

Sebastian Schäfer, ekonomist i član Zelenih, u recentnom je pismu njemačke proizvođače oružja pozvao da pospješe remont i opskrbu rezervnih dijelova za Leopard 2 tenkove koji su uz veliku pompu dostavljeni Ukrajini.

Zastupnik, zadužen za izvršenje obrambenog proračuna, u noti navodi da je ovih dana tek nekolicina modernih inačica glavnih borbenih tenkova raspoređena na ukrajinskim bojišnicama, ponajviše zbog nedostatka rezervnih dijelova za njihov popravak.

Prema izvještaju Der Spiegela, Schäfer je zajedno s njemačkim ministrom obrane Borisom Pistoriusom krajem prosinca posjetio radionicu za popravak tenkova u Litvi gdje je posvjedočio da reparatura traje predugo.

Kao rezultat tek je “jako maleni broj” dostavljenih Leoparda još uvijek operativan u Ukrajini.

Zastupnik je u takvom kontekstu podcrtao “žurnu potrebu za djelovanjem” kako bi se osnažila opskrba rezervnih dijelova, ali i stručnost jer su pojedini pokušaji ukrajinskih snaga da neovisno poprave mehanizaciju rezultirali dodatnom štetom.

Schäfer je, među ostalim, predložio uvježbavanje i naobrazbu ukrajinskih mehaničara.

Tresla se brda…

Njemačka je nakon dugog zaziranja s početkom 2023. godine europskim saveznicima dopustila darivanje glavnih borbenih tenkova iz svoje proizvodnje. Koalicija je Kijevu dostavila 88 vremešnih tenkova Leopard 1 i 80 naprednijih, Leopard 2 inačica.

Leopardi 1 pritom su ostavština iz hladnoratovskog doba. Njemačka ih je prekinula koristiti u 2000. godini. Leopardi 2 slove kao neki od najnaprednijih tenkova na ukrajinskim bojišnicama, iako se njihova “nepobjedivost” ili “nadmoć” pokazala donekle iluzornom.

Der Spiegel je o poteškoćama s opskrbom izvijestio i u rujnu, kroz crticu da su ukrajinske snage vratile pošiljku od 10 Leopard 1 tenkova jer su oni stigli u poraznom i/ili neupotrebljivom stanju.

Njemačka je Kijevu donirala 18 Leopard 2 tenkova od kojih je danas većina uništena ili izvan upotrebe.

Pojedini izvori, uključujući AFP, bilježe da Ukrajinci u drugoj zimi rata glavne borbene tenkove drže dalje od bojišnice i sve češće koriste kao dalekometnu artiljeriju.