PolitikaPreporučeno

Majetić: povećanje minimalca izazov, pitanje opstanka za kožnu i tekstilnu industriju

Ministar rada i mirovinskoga sustava Josip Aladrović najavio je na 187. sjednici Vlade povećanje minimalne plaće.

Ministar je predložio da se ona u 2020. godini poveća na 4.062,51 kn u bruto iznosu, odnosno 3.250 kuna neto. Ministar je komentirao trend kretanja iznosa minimalne plaće, kojoj je od 2013. do 2016. rast od 134 kune bio “izrazito skroman, možda ga se može nazvati i stagnacijom”. Naglasio je da od početka 2016. do predložene 2020. godine minimalna plaća raste čak 754 kune, i na taj se način “vrlo korektno i konkretno pokazuje briga za one građane Republike Hrvatske sa najnižim plaćama, a posebice briga za one građane koji su zaposleni u radno intenzivnim industrijama, čija je izloženost minimalnoj plaći najveća”.

Ministar je dodao da, s druge strane, mora postojati i kontekst poslodavaca. “Osim navedenih fiskalnih mjera koje smo već ranije komunicirali, radno intenzivnim industrijama omogućeno je korištenje potpora male vrijednosti, do 200.000 eura, kako bi imali određene kompenzacijske mjere za iduću godinu i kako bi eventualno ovaj porast minimalne plaće što blaže prebrodili, rekao je ministar prema izvješću Vlade.

Dodao je da će poslodavci koji mjeru nisku koristili u ovoj, moći iskoristiti iduće godine. Također je rekao da je u tijeku osmišljavanje ostalih mjera, koje će biti dostupne tijekom 2020. godine, usmjerene na restrukturiranje proizvodnje i nabavu novih tehnologija, u cilju jačanja konkurentnosti radno intenzivnih industrija i zadržavanje radnih mjesta.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković podsjetio je da je u mandatu ove Vlade minimalna plaća porasla za 30 posto, odnosno 754 kuna neto ili nešto više od 100 eura.

Majetić: pitanje opstanka tekstilne i kožne industrije

Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić za Hinu je komentirao najavu povećanja minimalca uz ocjenu da ono “stvara veliku obavezu i udar na poslovanje industrija koje minimalnu plaću isplaćuju, čime se posebno dovodi u pitanje opstanak i budućnost tekstilne i kožne industrije”.

“Upravo je rast najmanjih plaća i najveći izazov, jer industrije koje danas isplaćuju minimalnu plaću to čine samo zato što nemaju mogućnosti platiti više, usprkos rizicima koje takva mala plaća nosi na deficitarnom tržištu rada,” rekao je Majetić koji drži da je Vlada svojom političkom odlukom privatnom sektoru “nametnula povećanje plaće od 8 posto kao da se radi o javnom sektoru.”

“Zašto Vlada misli da je onima koji isplaćuju minimalnu plaću jednostavno povećati plaću 30 posto, koliko iznosi povećanje u posljednje tri godine i uz navedenu projekciju za 2020.,” upitao je Majetić.