Biznis i ekonomija

Nazire se kraj šok terapije grčkog gospodarstva

Grčka je nakon mučnog desetljeća okinutog dužničkom krizom i označenog razarajućim mjerama štednje i popratnim građanskim prosvjedima ugledala svjetlo na kraju tunela uz procjene dužnosnika i investitora da će 2024. biti godina konačnog oporavka.

Prognoze ovogodišnjeg rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) sežu do gotovo 3%, u poredbi s prosjekom od 0.8% koji se očekuje u europodručju.

Cijena zaduživanja prati trendove, pa je sada povoljnija nego za Italiju. Za investitore najznačajnije, banke iskupljene javnim novcem u jeku krize sada se ponovno vraćaju privatnim rukama.

“S (državom) koja ne stoji na putu, to je prekretnica,” komentirao je za Reuters Wim-Hein Pals iz upravitelja imovinom Robeco koji je nedavno kupio dionice u grčkim bankama. “Grčko gospodarstvo je u dobrom stanju da uživa dobrobiti od daljnjeg rasta u budućnosti.”

Analitičari drže da bi izgledi bili još bolji da se uloge nisu preokrenule, pa sada stagnacija u europodručju sputava potencijal gospodarstva koje je nekoć prijetilo opstojnosti čitave eurozone.

Grčka se nakon godina izbivanja u 2023. vratila u investicijski razred gdje je dočekana raširenih ruku. Državni fond za iskupljenje prošlog je mjeseca prodao udjel u Piraeus Bank, jednom od najvećih zajmodavaca u zemlji, uz potražnju koja je bila osam puta veća od ponude.

Ožiljci

Iako je situacija u financijskom sektoru i europskim novcem natopljenom državnom proračunu bodra, izazovi ostaju, što se posebice odnosi na demografsko osipanje i nedostatak radne snage.

Mnogi Grci još uvijek ne osjećaju promjene, a ekonomisti drže da će za širi oporavak životnog standarda trebati vremena.

Stopa nezaposlenosti kotira iznad 10% i ostaje drugom najvećom u Europskoj uniji, na prvom je mjestu Španjolska.

Podaci europskog statističkog ureda, Eurostata, pokazuju da je BDP po stanovniku prema kupovnoj moći među najnižima u bloku. Prosječna mjesečna plaća od 1.175 eura niža je za 20 posto nego prije 15 godina.


Povezane vijesti

Comment here