Biznis i ekonomija

‘Neočekivano’ pogoršanje gospodarske klime u europodručju

Tvrtke u zamašnjacima europskog gospodarstva sve su pesimističnije oko budućih izgleda, pokazale su u četvrtak objavljene ankete.

Pojedini izvori, uključujući Reuters, pišu da je uočljivo pogoršanje poslovne klime u Francuskoj i Njemačkoj “neočekivano”, iako su pojedini indikatori slabost sugerirali već u drugoj polovici prvog tromjesečja.

Procjene i ocjene analitičara za trend krive sijaset faktora, uključujući postupno kopnjenje državnih potpora i investicija, stegnutu monetarnu politiku Europske središnje banke, tehnološki deficit ili ovisnost o sirovinama iz drugih dijelova svijeta.

Mrtvi kut

Za pažljivije motritelje gospodarskih kretanja zanimljivo, iz računica i analiza uočljivo izostaju troškovi i izazovi povezani sa zelenom tranzicijom te posljedice gospodarskog odmjeravanja s Rusijom u kontekstu njezine invazije na Ukrajinu.

Primjerice, njemački institut Ifo u četvrtak javlja o četvrtom uzastopnom mjesecu pada indeksa poslovne klime.

“Njemačko gospodarstvo je zapelo u krizi,” rezignirao je u pratnji ankete provedene na oko 9.000 menadžera predsjednik instituta Clemens Fuest.

U pozadini, Njemačka s recesijom koketira od savezničke sabotaže Sjevernih tokova koja je prekinula opskrbu najsnažnijeg europskog gospodarstva jeftinim ruskim energentom. Sabotaža se pokazala razornom za njemačku industrijsku bazu i konkurentnost, a pokušaji da se izgubljeno vrati kroz zelene alternative za sad su više nego manje neuspješni.

Agenda

Njemačka automobilska industrija zoran je primjer navedenog. Europska komisija i Europski parlament proizvođače su pod izlikom klimatske neutralnost, a zapravo u nastojanju da Europu razdvoje od Rusije, prisilili na tranziciju prema električnim automobilima za kojima, uslijed osvještavanja o troškovima i deprecijaciji, nema široke potražnje.

“Proizvođači automobila mogli bi obuzdati ulaganja nakon što se očekivani porast potražnje za električnim vozilima nije materijalizirao i uslijed opreza zbog mogućih novih carina u SAD-u ako bivši predsjednik Donald Trump pobijedi na izborima u studenom,” komentirao je ekonomist Natixisa, Dirk Schumacher.

Komplementarna istraživanja poduzetničkog i industrijskog pulsa otkriva i pogoršavanje klime u Francuskoj gdje proizvođači bilježe slabljenje potražnje, a osobite vanjske.

Moral u uslužnom sektoru u srpnju se urušio na najniže razine od pandemijom bolesti COVID-19 označenog travnja 2021. godine.

Navedeni i drugi indikatori u četvrtak su odjeknuli europskim tržištem dionica uz najlošiju kotaciju indeksa u posljednja dva mjeseca.

Ponajveće je poniranje, za 8%, iskusio Stellantis čija se neto dobit u prvoj polovici ove godine urušila za gotovo 50%.



Povezane vijesti