PreporučenoTech

Neuralink započeo regrutiranje, kliničko ispitivanje moždanog usatka

Neuralink, jedan od startupa milijardera Elona Muska, u utorak je od neovisnog revizorskog odbora dobio dozvolu za regrutiranje paraliziranih osoba u kliničkim ispitivanjima moždanog implantata.

Odbor je naveo da su za istraživanje kvalificirane osobe s ozljedama kralježnične moždine ili oboljeli od amiotrofične lateralne skleroze.

>>>Prasica Gertruda pokazala učinkovitost uređaja za spajanje uma i umjetne inteligencije: Neuralink

Neuralnik je najavio da će koristiti robote kako bi u dio mozga zadužen za namjeru kretanja kirurški umetnuo “mozak-računalo sučelje” (engl. brain-computer interface, BCI) s inicijalnim ciljem da se paraliziranim osobama omogući misaono upravljanje kursorom ili tipkovnicom.

Tvrtka očekuje da će ispitivanja potrajati oko šest godina.

Reuters piše da je startup tražio dozvolu za umetanje sučelja u 10 pacijenata, ali je američka Administracija za hranu i lijekova (FDA) odbila zahtjev citirajući nedoumice oko sigurnosti postupka.

>>>Manipulacija uma ‘nije fantastika’ – znanstvenici traže ‘neuro-prava’

Informacija o sada odobrenom broju sudionika nije objavljena.

Musk o Neuralinku govori s velikim ambicijama i drži da će čipovi jednog dana liječiti brojna stanja, uključujući pretilost, autizam, depresiju i šizofreniju, dok će ga zdravi ljudi koristiti za spajanje i upravljanje  pametnim uređajima – “cyberpunk” sinergiju s mašinama.

Stručnjaci procjenjuju da će, u slučaju da se BCI pokaže sigurnim, za njegovu komercijalnu primjenu trebati više od desetljeća.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima