Biznis i ekonomijaPreporučeno

Njemačka na granici s Poljskom diže stotine kilometara elektrificirane ograde | Afrička svinjska kuga

Njemačka savezna država Brandenburg je podigla oko 120 kilometara elektrificirane ograde na granici s Poljskom u nastojanju da spriječi prelazak divljih svinja i dolazak Afričke svinjske kuge (ASK) koja hara među njihovom populacijom u istočnoj Europi.

Poljoprivrednik Hans-Christian Daniels ne vjeruje da će barijera pomoći.

“Čini se prilično neizbježnim da će svinjska kuga doći,” rekao je Daniels čija farma u Taucheu nedaleko njemačko-poljske granice uzgaja 11,000 svinja. “To bi moglo rezultirati dramatičnim padom cijena.”

ASK je već ubio četvrtinu globalne svinjske populacije, gotovo ekskluzivno u Kini, i izazvao veliko remećenje u lancu opskrbe svinjskim mesom. Njemačka je kao najveći europski proizvođač svinjetine do sada uživala korist od kineskih nevolja ali se s krajem prošle godine virus približio njezinim granicama.

>>>‘Schnitzel uzbuna’ u Europi

Svinjska kuga je zabilježena u oko 10 zemalja istočne Europe i vjeruje se da je Poljska jedno od ključnih žarišta. Tamo je u prosincu 2019. otkriveno najmanje 55 slučajeva od kojih jedan na samo 12 kilometara od granice s Njemačkom.

Izbijanje epidemije izaziva zabranu izvoza, što bi značilo kraj dobrih vremena za njemačke svinjogojce koji su u posljednjoj godini bilježili eksponencijalni rast potražnje u Kini. Na udaru potencijalnog domino efekta su i glavni njemački dobavljači praščića iz Nizozemske i Danske.

Iako su njemačke vlasti i farmeri poduzeli odrješite preventivne korake glavni faktor širenje Afričke svinjske kuge su nepredvidljivi i snažni veprovi.

“Mi ne znamo točan broj divljih svinja u Brandenburg ali se njihov broj u posljednjim godinama povećao,” rekla je Anja Semmele iz savezne lovačke udruge. “Naša je regija svojevrsni raj za veprove, s mješavinom šuma i polja. Oni brzo trče zbog čega lovci moraju biti precizni kako bi izvršili humano ubojstvo.”

U prvih sedam mjeseci 2019. njemački izvoz svinjetine u Kinu porastao je za 43% na godišnjoj razini.

Bespoštedna smrtnost

ASK je izrazito zarazna bolest koja ubija većinu inficiranih svinja ali ne šteti ljudima. Broj slučajeva u istočnoj Europi je malen, ali je virus kroz prošlu godinu počinio golemu štetu u Aziji. Kina je u odgovoru na epidemiju poklala i uništila ostatke nebrojenih životinja što je proizvodnju vratilo na razine od prije 16 godina i izazvalo uvoz velikih količina zamjenskog mesa, uključujući govedinu i piletinu.

Azijske zemlje na pojavu Afričke svinjske kuge reagiraju zabranom uvoza zbog čega udruga njemačkih poljoprivrednika DBV upozorava da će “neizbježna” epidemija rezultirati golemim gubicima.

“Nezahvalno je procjenjivati kolika će biti šteta za njemačke svinjogojce,” rekao je glavni tajnik DBV-a Bernhard Kruesken. “Ali je naša najbolja procjena milijunski iznos od najmanje tri znamenke.”

Brandenburška ograda je podignuta u prosincu i privremenog je dizajna. Druga ograda se ovih dana gradi u Saskoj.

>>>7,14 milijardi dolara za plansko povećanje uzgoja svinja u Kini

“Mi nismo otkrili znakove da su veprovi probili ogradu i uz nju nije bilo bolesnih veprova,” rekao je Gabriel Hesse iz državnog ministarstva za zaštitu zdravlja i potrošača za Reuters. “Postoji nada da je ograda učinkovita, ali je riječ o izuzetno snažnim životinjama.”

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima