PolitikaPreporučeno

Rusija kategorički odbacila ustupke u kontroli najsnažnije nuklearne elektrane u Europi

Rusko ministarstvo vanjskih poslova u utorak je u priopćenju kategorički odbacilo bilo kakve ustupke ili odricanja od Nuklearne elektrane Zaporožje (ZNPP).

Proglas stiže nakon što je predsjednik Donald Trump sugerirao da bi kontrolu nad postrojenjem mogle preuzeti Sjedinjene Američke Države.

“Obnavljanje elektrane kao dijela ruske nuklearne industrije je stvarnost i međunarodna zajednica nema drugog izbora nego to prihvatiti. Nemoguće je prenijeti ZNPP ili kontrolu nad njom na Ukrajinu ili bilo koju drugu zemlju,” naveli su iz ministarstva prema citatu TASS-a.

Priopćenje je izričito odbacilo ideje Trumpa.

“Što se tiče ZNPP-a, to je (sada) Rusija i nitko drugi,” napisali su diplomati pozivajući se na međunarodni zakon i povezane konvencije prema kojima je briga o nuklearnoj sigurnosti u nadležnosti zemalja na čijem se teritoriju postrojenja nalaze.

“Dijeljenje korištenja ZNPP-a s bilo kojom drugom zemljom također je neprihvatljivo. To je bez presedana u globalnoj praksi. Konkretno, u takvom slučaju bilo bi nemoguće na odgovarajući način osigurati nuklearnu sigurnost, te riješiti pitanja građanske odgovornosti za nuklearnu štetu.”

Ministarstvo kao još jedan “značajni aspekt” ističe “blisku suradnju Ukrajine s obavještajnim agencijama zemalja NATO-a koje imaju impresivne subverzivne sposobnosti” zbog čega se tim zemljama mora onemogućiti “čak i privremeni pristup ZNPP-u”.

“Svi zaposlenici elektrane ruski su građani i s njihovim se životima ne može igrati, osobito u svjetlu zločina koje su počinili i koje na našoj zemlji nastavljaju činiti Ukrajinci.”

Diplomatski proglas i aktualni pregovori o primirju i trajnom miru, povedeni uz posredovanje Trumpa, sugeriraju da Kremlj nema namjeru odustati od svojih strateških imperativa i ciljeva, već nastavlja tražiti punu kontrolu nad pripojenim teritorijem.

Rusija je 30. rujna 2022. godine službeno anektirala ukrajinske oblasti Donjeck, Luhansk, Herson i Zaporožje.

Kontrolu nad najsnažnijom nuklearnom elektranom u Europi osigurala u prvim tjednima rata koji je započeo 24. veljače 2022. godine.



Povezane vijesti