Nova plima koronavirusa, prirodne katastrofe u Kini i Njemačkoj, kibernetički napadi na južnoafričke luke redom su se urotili u naprezanju već napetih globalnih opskrbnih lanaca. Kompanije, ekonomisti i logistički stručnjaci upozoravaju da je situacija ozbiljna i na rubu pucanja.
Delta soj koronavirusa, inicijalno zamijećen u Indiji, u kratkom je vremenu poharao svijet i dobar dio azijskih nacija natjerao da pomorcima uskrate iskrcavanje na kopno. Brodovlasnici i kapetani ne mogu odmoriti svoje premorene posade i trenutačno više od 100,000 mornara nastavlja s plovidbom iako su davno trebali biti rotirani.
“Mi više nismo na rubu krize s promjenom posade, mi se u njoj nalazimo,” izjavio je za Reuters glavni tajnik Međunarodne komore brodara, Guy Platten. “Ovo je opasan trenutak za globalne opskrbne lance,” dodao je.
Budući da brodovi prevoze oko 90% svjetske trgovine, kriza s posadama uparena s covidom i prirodnim katastrofama remeti opskrbu svega odreda, od nafte i željeza do hrane i elektronike.
Njemački prijevoznik kontejnera Hapag Lloyd situaciju opisuje kao “krajnje izazovnu”.
“Kapaciteti plovila su jako stegnuti, praznih kontejnera je malo i operativna situacija u pojedinim lukama i terminalima uistinu ne ide nabolje,” kažu iz kompanije koja ne očekuje normalizaciju prije četvrtog tromjesečja.
Epohalne poplave
Situacija je sa zla krenula nagore uslijed smrtonosnih poplava u Kini i Njemačkoj koje su dodatno poremetile globalne opskrbne lance nategnute prvim valom pandemije. Reuters navodi da događaji utječu na gospodarsku aktivnost mjerljivu u bilijunima dolara.
Poplave u Kini remete transport ugljena iz rudarskih područja poput Unutarnje Mongolije i Shanxija i to upravo u trenutku kad je elektranama potrebno gorivo kako bi zadovoljile najveću ljetnu potražnju.
>>>EP održao raspravu o inflaciji, građevinskoj krizi i spašavanju 80 tisuća radnih mjesta
Bujice se značajno usporile i cestovni teretni promet u Njemačkoj. U tjednu od 11. srpnja, u kojem se odigrala katastrofa, obujam pošiljki koje kasne povećao se za 15% u odnosu na tjedan prije.
Nick Klein, potpredsjednik prodaje i marketinga za američki Srednji zapad i Tajvan u logističkoj OEC grupi kaže da se tvrtke bore kako bi oslobodili robu koju je splet kriza nagomilao u azijskim i američkim lukama. “Neće se raščistiti prije ožujka,” veli.
“Savršena oluja”
Udruženje kineskih luka u srijedu je također izvijestilo o poteškoćama s kapacitetom. “Na industriju u jugoistočnoj Aziji, Indiji i drugim regijama utječe odskok pandemije, zbog čega dio narudžbi struji prema Kini,” rečeno je.
>>>Kina: proizvođačke cijene u svibnju porasle najbržim tempom u 12 godina
Union Pacific, jedna od dviju glavnih kompanija za željeznički prijevoz tereta s američke Zapadne obale u unutrašnjost, prošloga je tjedna na sedam dana obustavio promet do velikog čikaškog čvorišta gdje kamioni preuzimaju robu. Cilj poteza je olakšati “značajno zagušenje” u Chicagu, uz posljedični pritisak na luke u Los Angelesu, Long Beachu, Oaklandu i Tacomi.
>>>Svibanjska inflacija proizvođačkih cijena u SAD-u najviša od početka mjerenja
Loša je situacija i Južnoj Africi, gdje je jednu od ključnih luka, u Durbanu, prvo zahvatila rijetko viđena anarhija a potom udario kibernetički napad čiji je rezultat kaos na terminalima.
Da bi situacija zaplovila još dublje u nadrealno pobrinula se Britanija gdje su vlasti naredile samoizolaciju stotina tisuća radnika, potez je već rezultirao nestašicama pojedinih potrepština u trgovinama, kao i zatvaranjem pojedinih postaja za punjenje goriva.
>>>Britaniji uslijed velikog deficita vozača prijeti nestašica hrane u trgovinama
Richard Walker, izvršni direktor grupe supermarketa Iceland Foods, na Twitteru je zatražio hitru reakciju vlade i ljude pozvao da ne kreću u “paničnu kupovinu”.
>>>Deutsche Bank o inflacijskim pritiscima: svijet sjedi na ‘tempiranoj bombi’
Ovako upečatljiva serija neočekivanih događaja rezultira velikim nedoumicama za krojače fiskalnih i monetarnih politika. Ukoliko remećenje potraje cijene će nastaviti rasti daleko iznad priželjkivanih ili ciljanih razina, što pak, sasvim lako, može voditi u nova društvena previranja koja su, ukoliko pamtite, bile u punom mahu prije nego što ih je zaustavila pandemija.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Više o “nadrealnim” trendovima koji utječu na sentiment biznisa u Njemačkoj i svijetu pročitajte ovdje. […]
[…] vijesti iz Latinske Amerike dio su “savršene oluje” neuobičajenih inflacijskih pritisaka, uključujući novu plimu koronavirusa, prirodne katastrofe u Kini i Njemačkoj ili kibernetičke […]
[…] spremna za uvođenje eura kao nacionalne valute,” ocijenio je Pavliček ističući uzgred generalne inflacijske pritiske potaknute pandemijom koronavirusa i posljedičnim, s izuzetom Hrvatske, uglavnom raskošnim […]