Vodeći američki stočari strojevima su pregazili i sa zemljom sravnili tisuće grla stradalih tijekom lipanjskog toplinskog vala. Njihovi su ostaci pomiješani s drugom jalovinom na odlagalištu otpada u Kansasu, doznao je Reuters kroz razgovore i uvid u dokumente.
Jedna je kompanija rekla da su goveda pokopana i drugdje, izravno u zemlju i bez obloga.
>>>Rumunjska odustala od spašavanja ovaca s prevrnutog broda: VIDEO
Obje su metode atipične i potencijalno nezdrave, ali je val vrućine izazvao toliki pomor da su postrojenja koja bi uobičajeno leševe preradila u hranu za pse ili mačke, gnojivo i druge nusproizvode bila preplavljena.
Vlasti su stočarima stoga dopustile da posegnu za izvanrednim mjerama.
>>>Novi Zeland traži oporezivanje ispušnih plinova ovaca i goveda
Zbivanje je potaknulo propitivanje praksi u mesnoj industriji Kansasa, koja slovi kao treća najveća u Sjedinjenim Američkim Državama. Nedoumice izazivaju i klimatske promjene, odnosno bojazan od novih, po stoku potencijalno kobnih toplinskih udara.
Iako su vlasti uslijed razmjera pomora stočarima dozvolile da se leševa otarase u odlagalištu otpada u kansaškom okrugu Seward s glavnim gradom Liberalom, takva je praksa rezultirala neugodnim mirisom i drugim problemima zbog čega se promišlja o alternativnim scenarijima.
Nesretan splet ekstremnih okolnosti
Reuters nakon uvida u dokumente otkriva da je u pomoru izgubljeno najmanje 2,117 grla. Stoku je ubio neuobičajen splet vremenskih neprilika, uključujući snažne oscilacije vlažnosti zraka, izostanak vjetra i temperaturu do 38°C.
>>>Ekstremne temperature prepolovile uzgoj dagnji u Grčkoj
Incident, koji se odigrao 11. lipnja, naširoko je popraćen na društvenim mrežama, uz različita tumačenja.
Grabancijaš je tada provjerio i utvrdio činjenice koje su u skladu s aktualnim izvješćem Reutersa.
Brock Theiner, direktor odlagališta otpada u okrugu Seward, procjenjuje da je samo na depou “sa zemljom sravnjeno” 1,850 do 2,000 goveda.
“Željezni želuci”
Radnici su prilikom sanacije koristili tešku opremu i gusjeničare kako bi stoku zgnječili u smjesu od oko 20 centimetara koja je potom pomiješana s drugim otpadom u postupku koji je potrajao gotovo tri tjedna.
>>>#BillGatesBioTerrorist, scenarij majmunskih boginja iz 2021. i drugi trendovi | FactCheck
“Nakon što ih pregazite tijela će se spljoštiti, ali će se potom ponovno podići poput spužve,” opisao je Theiner. “Imate ih masu i idete po njoj, i to je kao da opremom upravljate po vodenom krevetu. To se kreće.”
Vlasti su u vrijeme sanacije i uslijed razmjera pomora privremeno suspendirale odredbe da leševi moraju biti pokriveni s najmanje 15 centimetara zemlje ili smeća, rekao je direktor opisujući nepodnošljiv miris truleži.
“Jednom kad biste se približili, uf!” rekao je. “Imao sam par radnika sa željeznim želucima”.
>>>Zapadna obala SAD-a gubi med, snažne pčelinje zajednice | klimatske promjene
Direktor je neugodne mirise, poteškoće s neposrednim pokrivanjem leševa, lešinare i druge životinje naveo kao neke od razloga zbog kojih bi odlagališta otpada trebala biti zadnja opcija. Dodao je i da vlasti sada promišljaju o alternativama, uključujući kompostiranje na poljima ili u krugu rančeva.
Leševe je na odlagalište poslalo najmanje pet uzgajivača.
“Stvarno smo ih kompromitirali”
Meso krava koje umru uslijed toplinskog stresa ne može se koristiti za prehranu ljudi ali je prerada u hranu za životinje, gnojivo i druge proizvode uobičajena.
Proizvođači kažu da će ovisno o prognozama prilagoditi prehranu stoke, ali da nemaju namjeru investirati u druge korake, primjerice u stvaranje umjetne hladovine, jer su masovni pomori raritetni.
>>>U Americi su izumrle 23 životinjske vrste | FWS
Veterinarka Tera Barnhardt za Reuters je rekla da je stoka prije kolabiranja imala osjećaj kao da se guši. Grla koja su preživjela jedu manje, u neuobičajenim uzorcima i njihov je tov usporen.
“Goveda se donekle još uvijek muče,” rekla je. “Stvarno smo ih kompromitirali.”
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.