Biznis i ekonomijaPreporučeno

Trump zaprijetio BRICS-u, svakom tko pokuša osporiti hegemoniju dolara

 

Novoizabrani predsjednik Donald Trump u subotu je upozorio zemlje članice BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika, Iran, Egipat, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati) da će zahtijevati predanost korištenju američkog dolara kao globalne rezervne valute i ponovio da će svaki pokušaj stvaranja alternative kazniti s carinama od 100%.

“Ideja da se zemlje BRICS-a pokušavaju odmaknuti od dolara dok mi samo stojimo i gledamo je GOTOVA,” napisao je Trump u objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social i na X-u.

“Od ovih zemalja zahtijevamo obvezu da neće stvoriti novu valutu BRICS-a niti podržati bilo koju drugu valutu koja bi zamijenila moćni američki dolar ili će se suočiti sa 100% carinama i trebali bi očekivati ​​da će se oprostiti od prodaje u prekrasnoj ekonomiji SAD-a. Mogu ići i pronaći drugog ‘naivčinu!’. Nema šanse da će BRICS zamijeniti američki dolar u međunarodnoj trgovini, a svaka zemlja koja to pokuša trebala bi mahnuti Americi zbogom,” zaprijetio je.

Bloomberg piše da savjetnici dolazeće administracije već raspravljaju o modalitetima za zadržavanje monetarne hegemonije i kažnjavanje odmetnika. Neke od mjera na razmatranju su kontrola izvoza, optužbe o manipulaciji valutama i otežavanje platnog prometa.

Trump je odlučnost u zadržavanju primogeniture dolara iskazivao i u prvom mandatu, u ožujku je u intervjuu za CNBC ponovio da drugim zemljama “neće dozvoliti da siđu s dolara” jer bi to bio “udarac za našu zemlju”.

Dedolarizacija  

BRICS je nastojanja u dedolarizaciji trgovine osnažio nakon ruske invazije na Ukrajinu, odnosno u odgovoru na zapadnjačke sankcije.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je u ožujku 2023., tijekom druženja sa svojim “dobrim prijateljem”, kineskim kolegom Xi Jinpingom, proglasio da će Rusija u međunarodnoj trgovini preferirati kineski juan koji je u studenom iste godine istisnuo euro i postao druga najkorištenija valuta u financiranju globalne trgovine.

Rusija je postupnu ali postojanu dedolarizaciju započela nakon anektiranja Krima u 2014. godini, a osobito u razdbolju od 2017. do 2019. godine kada je udio dolara u njezinim rezervama pao s 46 na 22 posto.

Proces je zaključen u 2021. godini, evikcijom dolara iz ruskog Nacionalnog fonda.

Putin je u listopadu rekao da se dolar koristi kao političko oružje i da su sankcionirani prisiljeni na alternativu.

“Mislim da je to velika pogreška onih koji to čine jer korištenje dolara, koji ostaje ključni instrument globalnih financija, za postizanje političkih ciljeva potkopava povjerenje u tu valutu i smanjuje njezine mogućnosti. No, mi nismo ti koji to čine, to čine drugi ljudi. Mi ne odbacujemo, niti se borimo protiv dolara. Ako nam je zabranjeno raditi s njim, što onda možemo učiniti? Mi smo prisiljeni tražiti alternative i to je točno ono što se događa.”


Povezane vijesti