PolitikaPreporučeno

Ukrajina ponudila neutralnost, koncesije – Rusija popuštanje pritiska na Kijev | mirovni pregovori

Rusija je u utorak tijekom mirovnih pregovora obećala da će smanjiti vojne operacije oko Kijeva i na sjeveru Ukrajine, dok su Ukrajinci predložili usvajanje neutralnog statusa uz međunarodne garancije koje bi spriječile buduće vojne napade.

>>>Rusi udarile ciljeve nadomak granice EU-a, disonanca u izvještajima, obavještajnim procjenama

Razgovori u palači u turskom gradu Istanbulu povedeni su u trenutku kad je ruska invazija uslijed zdušnog otpora Ukrajinaca i logističkih poteškoća zastala na većini bojišnica. Iz okolice Kijeva stižu vijesti o uspješnim protuofenzivama, iako civili na istoku ostaju zatočeni u opkoljenim i razorenim gradovima koje udaraju ruske zračne snage i artiljerija.

“Sa svrhom snaženja međusobnog povjerenja i stvaranja uvjeta nužnih za daljnje pregovore i ostvarenje konačnog cilja, postizanja i potpisivanja dogovora, donesena je odluka o radikalnom i velikom smanjenju vojnih aktivnosti u smjeru Kijeva i Černihiva,” rekao je zamjenik ruskog ministra obrane Aleksander Fomin.

>>>Putin o Ukrajini: Rusija se nema kamo povući

Glavni stožer oružanih snaga više će detalja o tim odlukama s javnošću podijeliti nakon što se ruska delegacija vrati u Moskvu, dodao je.

Neutralnost, garancije

Rusija je “specijalnu vojnu operaciju” u Ukrajini započela 24. veljače otkad njezine snage nisu osvojile niti jedno značajno urbano središte. Pregovori održani u Istanbulu prvi su licem u lice nakon 10. ožujka.

Ukrajina je nakon susreta ponudila do sad najdetaljnije izvješće o njihovom sadržaju. Njezini su pregovarači izrazili spremnost na neutralnost, što podrazumijeva deklaraciju o nepristupanju u NATO savez i zabranu boravka vojske trećih država na ukrajinskom teritoriju.

>>>Zelenskij: Ukrajina ne može ući u NATO, to je istina i treba ju prepoznati

Delegacija je istovremeno zatražila garanciju sigurnost koja bi se postigla kroz sporazume s Izraelom, i članicama NATO saveza Kanadom, Poljskom i Turskom.

Garancije bi mogle pružiti i Rusija, SAD, Britanija, Njemačka i Italija.

Prijedlog predviđa petnaestogodišnje razdoblje konzultacija o statusu poluotoka Krima koji je Rusija anektirala u 2014. godini uz uvjet potpunog prekida vatre.

Referendum o samoodređenju

Sudbina jugoistočnih regija u Donbasu, čiju je neovisnost neposredno prije invazije priznao Putin, bila bi predmet odvojenih pregovora i razgovora između ukrajinskih i ruskih lidera. Svaki bi mirovni sporazum podrazumijevao referendum o samoodređenju.

>>>Putin naveo ruske zahtjeve | rat u Ukrajini

Glavni pregovarač Rusije, Vladimir Rostislavovič Medinskij, nakon razgovora je rekao da će ukrajinske prijedloge prenijeti predsjedniku Vladimiru Putinu. Ukrajina je zatražila i susret između Putina i predsjednika Volodimira Zelenskog.

“Ukoliko uspijemo konsolidirati ove ključne odredbe … tada će Ukrajina biti u poziciji da uistinu popravi svoj trenutačni status neblokovske i nenuklearne države u obliku trajne neutralnosti,” rekao je ukrajinski pregovarač Oleksander Čalij.

>>>Papa Franjo: u ima Boga zaustavite masakr!

“Mi na našem teritoriju nećemo udomiti strane vojne baze, niti razmještati vojne kontingente i nećemo ulaziti u vojno-politička savezništva,” dodao je. Vojne vježbe odigravale bi se uz odobrenje zemalja koje pružaju garancije.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Grabancijaš/Reuters

Comments (1)

  1. […] dužnosnici u srijedu izvještavaju o granatiranju okolice Kijeva i sjeverne oblasti Černihiv unatoč zavjetu Moskve da će popustiti pritisak na glavni grad i širu […]

Comments are closed.