PolitikaPreporučeno

Velika seljačka buna, ‘apokalipsa danas’ u Bruxellesu | VIDEO

Poljoprivrednici su u ponedjeljak blokirali granični prijelaz između Poljske i Njemačke, bocama i gnojivom gađali redarstvenike, prosipali žito i palili bale sjena na ulicama Bruxellesa, organizirali prosvjede u Madridu i drugim europskim gradovima tražeći izmjene zelenih regula, kroćenje birokracije i dokidanje uvoza jeftinih usjeva i drugih proizvoda iz Ukrajine koji remete unutarnje tržište i okidaju utrku prema dnu presudnu za njihovu opstojnost.

Nova buktinja gnjeva koji tinja od sredine prošle godine rasplamsao je sastanak ministara poljoprivrede članica EU-a koji danas u Bruxellesu traže odgovore na krizu izazvanu nadnacionalnim direktivama Europske komisije.

“Danas smo ponovno ovdje u Bruxellesu jer Europska unija ne sluša naše zahtjeve. Naši su zahtjevi za poštene prihode,” rekla je Morgan Ody, glavna koordinatorica poljoprivredne udruge La Via Campesina.

“Mi proizvodimo hranu a ne možemo zaraditi za život. Zašto je to tako? Zbog sporazuma o slobodnoj trgovini. Zbog deregulacije. Zbog cijena koje su ispod troškova proizvodnje. Stoga mi od EU zahtijevamo akciju oko toga.”

Reuters i druge izvještajne agencije javljaju da su margine prosvjeda u Bruxellesu bile vatrene. Poljoprivrednici su palili gume, redarstvenike gađali bocama, jajima i grudama od gnojiva, promet je poremetilo ili paraliziralo oko 900 traktora. Ministri su još jednom vijećali iza ograda, bodljikave žice i pod zaštitom interventne policije.

Pojedini videozapisi svjedoče zgarištima na ulicama koja nalikuju scenama iz ratnih filmova.

Drugi kako seljaci interventnu policiju špricaju otpadnim vodama.

Traktore koji s lakoćom lome barikade i bodljikavu žicu.

Ulice posute žitom i drugim usjevima.

Zapaljene gume i slično.

Neizrdživa birokracija

Seljaci iz svih dijelova Španjolske u ponedjeljak su se pak sjatili u Madrid gdje su puhali u zviždaljke, udarili o bubnjeve i zvonili zvonima za krave. Od krojača političkih smjernica je zatraženo smanjenje birokracije i dorađivanje Zajedničke poljoprivredne politike (CAP).

“Nemoguće je izdržati ova pravila, oni žele da tijekom dana radimo u poljima a noći provodimo s papirologijom – nama je zlo od birokracije,” rekao je Roberto Rodriguez, uzgajatelj žitarica i cikle u središnjoj pokrajini Avila.

Seljaci u bescarinskim režimom s Ukrajinom osobito pogođenoj Poljskoj, u ponedjeljak su blokirali granični prijelaz s Njemačkom.

“Ovo je znak zajedničke solidarnosti, da i poljski i njemački poljoprivrednici neće dopustiti da ova roba iz Ukrajine nastavi ulaziti na europsko tržište. To je zajednički cilj,” izjavio je Adrian Wawrzyniak, glasnogovornik sindikata poljoprivrednika Solidarnost.

Proeuropski premijer Donald Tusk i predsjednik Andrzej Duda u Varšavi su rekli da odgovor na zahtjeve poljoprivrednika treba tražiti na europskoj razini.

“Poljska je prva zemlja EU-a (na granici s Ukrajinom), ali zapravo je to problem EU-a kao cjeline, EU-a poljoprivrede u cjelini, i to treba promatrati u tom kontekstu,” rekao je Tusk novinarima. “EU treba čvrsto stati i riješiti ova pitanja na europskoj razini, uključujući potporu poljskim seljacima.”

Predizborno razumijevanje

Ministri poljoprivrede Europske unije ususret izborima za Europski parlament određenima za lipanj pokazuju volju i razumijevanje za probleme poljoprivrednika.

Njihov današnji razgovor evolvira oko smanjenja birokracije, učestalosti inspekcija i izgledima za izuzeća malih farmi i imanja od pojedinih okolišnih standarda.

Njemački ministar poljoprivrede Cem Özdemir kolegama je rekao da EU poljoprivrednicima mora osigurati dobru zaradu ako se oni oduče za primjenu zelenih mjera i ekološke proizvodnje. Aktualni je ustroj karakterizirao kao “birokratsko čudovište”.

“Prosječni poljoprivrednici četvrtinu svojeg vremena provode za svojim stolovima,” rekao je.

Suočena s gnjevom, Komisija je već odustala od ciljeva smanjenja emisija u poljoprivrednom sektoru do 2040. godine. Povučena je i uredba o pesticidima, izmijenjen edikt o stavljanju zemlje na ugar.

Iako je buna paneuropska, zelena tranzicija uživa i potporu pojedinih lokalnih zajednica i udruga.

“Mi nismo protiv klimatskih politika. Ali mi znamo da za provođenje tranzicije trebamo veće cijene za proizvode jer proizvodnja na ekološki način više košta,” rekla je Ody.



Velika seljačka buna u Europskoj uniji