PolitikaPreporučeno

Verisk: snaže rizici od europske zime nezadovoljstva

Najbogatije europske nacije suočene su s rastućim rizikom od društvenih nemira i previranja, uključujući građanske pobune i ulične prosvjede, rekli su za Reuters analitičari konzultantske tvrtke za procjenu rizika Verisk.

>>>Vlasti se pribojavaju ‘zime gnjeva’ u Njemačkoj

Upozorenje stiže u kontekstu europskog odgovora na rusku invaziju Ukrajine koji je prema rastućem konsenzusu analitičara samoporažavajući i kontraproduktivan, budući da je “žrtva” rezultirala snaženjem a ne slabljenjem Rusije.

Torbjorn Soltvedt, glavni analitičar Verisk Maplecrofta, ukazuje da su prve industrijske akcije već zabilježene u dobrostojećim europskim zemljama kakve su Norveška, Njemačka ili Ujedinjeno Kraljevstvo.

>>>U avioprijevozu prvi vjesnici reanimacije nezadovoljstva zaustavljenog pandemijom

Aktualna inačica “Indeksa društvenih nemira” otkriva da više od 50% od gotovo 200 promatranih zemalja očekuje neka vrsta građanskih previranja, što je njihova najveća brojka od začetka procjena u 2016. godini.

>>>Društvena previranja i nemiri ‘neizbježni’ širom svijeta | izvješće

Indeks temeljen na gospodarskim i društvenim indikatorima u drugom i trećem tromjesečju ponajveći rizik u Europi pretpostavlja u Bosni i Hercegovini, ali i pojedinim zemljama gdje su građanske pobune neuobičajene. Primjerice, na vrhu liste nalazimo Švicarsku i Nizozemsku. Potonja je ljetos, uz medijski blackout, već zabilježila veliku seljačku bunu.

“Kroz zimu, ne bi bilo iznenađujuće ako neke od razvijenih europskih nacija počnu viđati ozbiljne oblike građanskih nemira,” rekao je Soltvedt.

>>>Bankrot Šri Lanke

Izvješće identificira već naširoko znane pokretače nezadovoljstva, uključujući rast cijena hrane i energenata uvjetovan ruskom invazijom. Epohalne suše u mnogim dijelovima svijeta i ostavštinu uvijek latentne pandemije bolesti COVID-19 koja je rezultirala neravnomjernom potrošnjom i remećenjem opskrbnih lanaca.

>>>Libijci zapalili parlament | VIDEO

Indeks je u prijelazu s drugog na treće tromjesečje najveći porast građanske napetosti zabilježio u istočnoafričkoj državi Mauricijus, na Cipru i u Ukrajini. Na sedmom je mjestu Rusija, a trinaestom Norveška.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima