PolitikaPreporučeno

Vučić raspustio parlament, okinuo prijevremene izbore

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić u srijedu je raspustio parlament i najavio izvanredne izbore za 17. prosinac u nastojanju da osnaži mandat i autoritet u pregovorima o normalizaciji odnosa s Kosovom koji su glavni preduvjet za članstvo u Europskoj uniji.

Parlamentarni izbori koincidirat će s lokalnima u 65 gradova i općina, uključujući Beograd.

Politički analitičari drže da će odsutnost parlamentarnih provjera i ravnoteža pogodovati Vučiću i kupiti vrijeme za ne nužno popularne unutarnje i vanjske političke manevre.

“Živimo u vrijeme u kojem je za sve nas nužno da budemo ujedinjeni u borbi za vitalne … interese Srbija, vrijeme u kojem ćemo biti pod brojnim pritiscima, kako zbog naše pozicije o Kosovu, tako i zbog drugih regionalnih i globalnih pitanja,” rekao je Vučić nakon potpisivanja ukaza.

Okidač

Raspuštanje parlamenta stiže neposredno po posjetu predsjednice izvršnog tijela Europske unije Ursule von der Leyen koja je u utorak u Beogradu rekla da Srbija i Kosovo nakon recentne eskalacije nasilja moraju pospješiti napore u normalizaciji odnosa.

>>>Nastavlja se impasse u normalizaciji odnosa Srbije i Kosova

Među ključnim zahtjevima EU-a je nametanje sankcija Rusiji, iskorjenjivanje korupcije i kriminala, reforma gospodarstva i pravosuđa, osnaživanje poslovne klime i ljudskih prava.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić; Foto: Christophe Licoppe/EC

Komentatori kažu da je Vučićev potez također usmjeren na učvršćivanje unutarstranačkih redova i reformu njegove Srpske napredne stranke (SNS) čiju popularnost izjeda sve snažniji opozicijski pokret.

Okrupnjivanje  

Aktualne istraživanja marketinške agencije Stata sugeriraju da koalicija okupljena oko SNS-a može računati na oko 44% glasova i da će trebati nove saveznike za formiranje većine u parlamentu s 250 fotelja.

>>>Predsjednik Milanović komentirao Komšićev govor u UN-u, realnost neovisnog Kosova

Fragmentirana opozicija sačinjena od lijevih, zelenih i centrističkih stranaka okrupnjava kroz političku platformu “Srbija proti nasilja” te prema Stati može računati na oko 38% glasova.

Ultranacionalističke i proruske stranke zajedno mogu osvojiti oko 11% glasova.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i i predsjednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić; Foto: Christophe Licoppe/EC

Vučić je lani osigurao novi petogodišnji mandat, u svibnju je predao predsjedanje SNS-om, no njegov unutarstranački utjecaj ostaje velebnim.

Vitalni nacionalni interesi

Opozicijske stranke, grupe i organizacije za promicanje ljudskih prava Vučića, SNS i njihove saveznike optužuju za autokraciju, opresiju slobodnih medija, izbornu prijevaru, nasilje protiv političkih protivnika, korupciju i koketiranje s organiziranim kriminalom.

Vladajući odbacuju optužbe.

Vučić je po potpisivanju ukaza podcrtao značaj “očuvanja mira, stabilnosti i unutarnje kohezije” za Srbiju.

“Kampanja je prilika za predstavljanje različitih ideja, programa, politika.., ali one ne nikad ne smiju prijetiti vitalnim interesima Srbije,” rekao je prema citatu Reutersa.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima