PreporučenoTech

Započela je studija namjerne reinfekcije osoba koje su preboljele COVID-19

Britanski znanstvenici u ponedjeljak su pokrenuli kliničko ispitivanje u kojem će hotimice ponovno zaraziti osobe koje su preboljele COVID-19, javlja Reuters.

“Informacije iz ovog rada omogućit će nam da dizajniramo bolja cjepiva i terapije, kao i da shvatimo jesu li ljudi zaštićeni nakon što su imali COVID i koliko dugo,” rekla je stručnjakinja za cjepiva i voditeljica istraživanja Helen McShane sa Sveučilišta u Oxfordu.

>>>P1 inačica koronavirusa nastavlja razvijati mehanizme za bijeg od cjepiva | istraživanje

Britanija je u veljači postala prva zemlja u kojoj su vlasti dozvolile takozvana “provocirajuća ispitivanja” na ljudima tijekom kojih su dobrovoljci namjerno zaraženi koronavirusa kako bi pomogli u razumijevanju bolesti COVID-19.

Novopokrenuta studija prva je koja će otići korak dalje i proučiti izglede za reinfekciju.

Istraživanje će se provesti u dva stupnja, u prvom će sudjelovati do 64 zdrave osobe stare između 18-30 godina koje su virusom zaražene prije najmanje tri mjeseca. Znanstvenici će kroz eksperimentiranje utvrditi najmanju dozu koja je originalnom soju koronavirusa potrebna za ponovnu replikaciju u tijelu uz izazivanje nekolicine ili izostanak simptoma. Sudionici će nakon izlaganja virusu 17 dana provesti u karanteni pod budnim nadzorom, u slučaju ponovnog obolijevanja liječit će se koktelom antitijela Regeneronom. U drugom stupnju, koji će započeti s ljetom, utvrđenu će najmanju dozu dobiti druga skupina dobrovoljaca.

>>>Rezultati posljednjih istraživanja o ‘visokootpornim mutacijama’, reinfekcijama | COVID-19

Znanstvenici slične studije provode desetljećima kako bi naučili više o bolestima poput malarije, influence, tifusa i kolere, a sa svrhom razvoja učinkovitih cjepiva i terapija.

Pratite nas na Google vijestima