Biznis i ekonomijaPreporučeno

3. veljače veliki prosvjed poduzetnika u Zagrebu | UGP

Udruga Glas poduzetnika (UGP) u ponedjeljak je u priopćenju za medije za 3. veljače najavila veliku prosvjednu akciju u Zagrebu.

“Vrijeme je da se čuje glas naroda, glas razuma i glas poduzetnika! Pozivamo sve poduzetnike, obrtnike, zaposlenike i građane da nam se pridruže. Svatko od njih će, od 10 sati na Trgu, jedan po jedan, moći putem livestreama poručiti: Dosta je! Dosta je lošeg upravljanja krizom! Dosta je da su poduzetnici i zaposlenici u privatnom sektoru građani drugog reda. Zašto Hrvatska nije zemlja jednakih?” napisali su iz UGP-a čije je gledište da Vlada Republike Hrvatske i Nacionalni stožer civilne zaštite nekonzistentnim, diskriminatornim i lošim odlukama već mjesecima uništavaju mikro, malo i srednje poduzetništvo.

“Mnogim poduzetnicima ukinuto je ustavno pravo na rad, bez ikakvog obeštećenja i naknade. Za razliku od mnogih europskih zemalja, Hrvatska nije napravila niti jedan korak kako bi se poduzetnici obeštetili. Ako se zabrani pravo na rad, to se treba adekvatno i nadoknaditi. Međutim, Vlada Republike Hrvatske kao da to ne želi shvatiti. Čak je i analiza našeg Ekonomskog savjeta pokazala da je prije posljednjeg lockdowna bilo ugroženo 7000 tvrtki koje bi ako propadnu, stvorile nedostatak od 3 milijarde kuna u državnom proračunu. Ponavljamo, time je bilo ugroženo najmanje 49 tisuća radnih mjesta i čak 9% BDP-a. S novim lockdownom te brojke su veće, a već je izgubljeno 11 000 radnih mjesta. Ako propadnu male i srednje tvrtke koje su stup gospodarstva, stvorit će se rupe u proračunu. Od čega Vlada Republike Hrvatske planira financirati zdravstvo, obrazovanje i sigurnost?” rezoniraju u UGP-u.

Neumoljiva statistika

Grabancijaš je sredinom prosinca u Hrvatskoj ekskluzivno prenio prve procjene Eurostata koje nažalost potvrđuju da je Vlada RH daleko najlošija u Europskoj uniji u čuvanju potrošačke moći i dohotka u svim dohodovnim kategorijama i to prije i tijekom pandemije.

>>>Ugostitelji upozoravaju na diskriminaciju u mjerama, traže jednokratnu pomoć

Iz UGP-a već mjesecima ističu i upozoravaju da su mjere za očuvanje radnih mjesta pomoć za radnike, a  ne za tvrtke.

“Fiksni troškovi nadoknadit će se za samo dva mjeseca onima koji su formalno zatvoreni, dok za sve ostale, od kojih neki imaju pad prometa i veći od 90 posto, nikoga nije briga, čak ni naše resorno Ministarstvo gospodarstva. Ako se ovako nastavi, neće više uopće biti radnih mjesta koja će trebati sačuvati,” upozorili su u ponedjeljak.

>>>Glas poduzetnika: HDZ je pokazao sav svoj kukavičluk | ukidanje članarina

“Krizu vidimo kao priliku za reset sustava koji godinama ne služi društvu. Vrijeme je i da se ukine stotine parafiskalnih nameta koji opterećuju građane ove države. Također, smatramo da je sada prilika da se ukine plaćanje obveznih članarina u Hrvatskoj gospodarskoj komori i Hrvatskoj obrtničkoj komori koje predstavljaju samo još jedan u nizu nameta za poduzetnike,” kažu.

“Dosta je dvostrukih kriterija stožera, dosta nam je neadekvatnih ekonomskih mjera i loše provedbe istih, dosta nam je nepostojanja nikakvog plana, dosta nam je neorganiziranosti i nerada, dosta nam je uhljeba, dosta je bilo bahatosti. Dosta nam je straha! Pozivam sve poduzetnike, obrtnike, zaposlenike u privatnom sektoru da dođu i kažu što misle o trenutnoj situaciji, i zapamtite mi poduzetnici ne rušimo već gradimo, a sada sa svim srcem gradimo Hrvatsku 2.0, pravedniju zemlju koju svi skupa sanjamo tako dugo, pridružite nam se!” rekao je ususret prosvjednoj akciji predsjednik udruge Hrvoje Bujas.

>>>UGP: umjesto poduzetnika, ministri primaju ‘mitska bića’  

U krizi nastao Glas poduzetnika u posljednjim je mjesecima prerastao u značajnog predstavnika hrvatskih biznisa koji drže da postojeća udruženja, uključujući Hrvatsku gospodarsku i Obrtničku komoru ne čuvaju niti zastupaju njihove interese.

Pratite nas na Google vijestima

Comments (1)

  1. […] Udruga Glas poduzetnika (UGP) danas, 3. veljače, organizira veliku prosvjednu akciju na glavnom zagrebačkom trgu. […]

Comments are closed.