Prosječne cijene motornih goriva u Sjedinjenim Američkim Državama prvi su put u povijesti segnule iznad pet dolara po galonu (1 galon = 3.78 litara), pokazali su u subotu podaci neprofitne Američke automobilske udruge (AAA).
>>>Rekordne cijene benzina u SAD-u
Nacionalni prosjek cijene galona standardnog bezolovnog benzina 11. je lipnja iznosio 5.004 dolara u poredbi s 4.986 dolara dan prije.
Politički usud za Bidena i Demokrate
Visoke cijene motornih goriva, temelja američkog gospodarstva, veliki su izazov za predsjednika Joea Bidena i njegove Demokrate koje u studenom očekuju izbori u kojima bi mogli izgubiti kontrolu nad Kongresom.
Njegova je administracija izravno zakuhala aktualnu frku kreiranjem zapadnjačke koalicije za više nego manje neučinkovit embargo na ruske energente, uključujući naftu, koji izaziva samoranjavanje i dodatno zagrijava već užarene inflatorne trendove.
>>>EK gura gospodarsko samoranjavanje, Europljani na Twitteru nezadovoljni | embargo na rusku naftu
Biden je cijene na domaćem tržištu pokušao zauzdati nizom mjera, uključujući rekordno oslobađanje barela iz nacionalnih strateških rezervi, ukidanje ograničenja za proizvođače i lobiranje unutar Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC).
Unatoč nastojanjima cijene nafte i derivata propinju se širom svijeta, izazivaju prosvjede, nemire i izazove za stabilnost političkih i financijskih sustava.
Posljednje ankete bilježe najniže odobravanje Bidenovih politika od početka predsjedanja.
“Teško uništenje potražnje”
Reuters piše da ekonomisti očekuju pad potražnje, i posljedično gospodarskih aktivnosti, osobito ako se cijene zadrže iznad razine od pet dolara po galonu.
“Razina od 5 dolara je gdje bismo mogli vidjeti jako teško uništenje potražnje za benzinom,” komentirao je Reid L’Anson, iskusniji ekonomist u Kpleru.
Kupovna moć američkih potrošača još uvijek pokazuje otpornost na povijesne inflatorne pritiske u SAD-u zahvaljujući izravnim uplatama novca građanima, epohalnom stvaranju/tiskanju novca i drugim pandemijskim fiskalnim i monetarnim politikama, no detalji iz realnog vremena ukazuju na povijesno urušavanje sentimenta.
Strukturni manjak, zelene politike i visoke cijene
Uslijed geopolitičkih faktora, uključujući odluku Europske unije da jeftinu rusku naftu zamjeni skupim alternativama, američke rafinerije bilježe poteškoće u održavanju inventara, što je osobito uočljivo na istočnoj obali SAD-a s koje sirovina ili derivati putuju prema Europi.
>>>EU rusku naftu kupuje preko posrednika i uvozi inflaciju za svoje građane | RBC Capital Markets
Rafinerije trenutačno rade na oko 94% kapaciteta, ali je ukupni rafinerijskih kapacitet u SAD-u ostao manji nego u predpandemijskim vremenima tijekom kojih je zatvoreno najmanje pet značajnih postrojenja.
Analitičari kažu da je takav splet okolnosti SAD ostavio sa strukturnim manjkom rafinerijskih kapaciteta kakav nije zabilježen već desetljećima.
Visoke cijene za američke vozače dolaze u trenutku kad vodeće naftne kompanije izvještavaju o povijesnim ili ponajboljim zaradama ikad. Shell je u tromjesečju zaključenom sa svibnjem izvijestio o rekordnom profitu, dok su Chevron Corp i BP imali najbolje rezultate u posljednjem desetljeću.
>>>BP ‘likvidira’ udjel u Rosneftu | rat u Ukrajini
Velik broj proizvođača u naftnoj industriji kaže da kapacitete neće snažiti unatoč frontalnim vjetrovima kako bi zadovoljili zelena htijenja investitora, građana i vlada širom svijeta.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Priželjkivani scenarij rasplinuo se prošloga tjedna nakon izvještaja da se inflacija u SAD-u propela na najviše razine u posljednjih 40 godina i da je cijena galona motornih goriva dosegla najvišu razinu ikad. […]
I like this web site very much, Its a really nice office to read and get information.