Bivši njemački ministra financija Wolfgang Schäuble u razgovoru za Reuters kaže da od nove šefice Europske središnje banke Christine Lagarde očekuje implementaciju “jako razumne” monetarne politike u skladu s ograničenjima mandata koji se, ako ćemo po strogoj definiciji, svodi na održavanje stabilnosti cijena i postizanje inflacijske stope od blizu ali ispod dva posto u srednjem roku.
Schäuble, zloglasni monetarni i fiskalni sokol čije su odluke i politike kumovale stvaranju siromašne klase konkurentnih radnika u Njemačkoj i europskoj periferiji, jedan je od najžešćih kritičara prethodnika Lagarde, guvernera Maria Draghija.
>>>Njemačka sokolica Lautenschlaeger dala otkaz u ECB-u
Veteran konzervativizma, paraliziran nakon neuspješnog atentata u 1990. godini, u razgovoru je pohvalio novu predsjednicu s kojom je tijesno surađivao tijekom europske dužničke krize i iskupljenja Grčke rekavši da će ona “zasigurno slijediti vrlo razumnu” i moćnu monetarnu politiku.
“No, mandat ECB-a je ograničen, jer je neovisna središnja banka demokratski opravdana samo ako ima ograničen mandat,” dodao je u neizravnom podsjetniku na nezadovoljstvo Nijemaca ultraniskim kamatnim stopama i njihovim posljedicama po štednju.
>>>Oročene štednje 10,5% manje nego lani, realne kamatne stope ‘uglavnom negativne’: HGK
Njemačka je jedna od sjevernoeuropskih zemalja koje su ECB optužile za kršenje mandata zbog odluke da na krizu odgovori stvaranjem novca za kupnju državnih obveznica. Berlin je oko navedenog poveo i izgubio spor na domaćim i Sudu EU-a.
Schäuble je u 2016. Draghija i ECB također optužio da su dijelom odgovorni za uspon Alternative za Njemačku, čija je manifestacija, budimo iskreni, posljedica jednostranog kršenja dublinskih pravila i uvođenja politike otvorenih vrata izbjeglicama i ekonomskim migrantima koju je zajedno s njemačkim ekonomskim mudracima u 2015. blagoslovio i sam Schäuble uz argument da će Njemačka uvenuti ukoliko ne osigura svježu i jeftinu krv za poticanje demografije i konkurentnosti na tržištu rada.
>>>Kraj neoliberalizma i preporod Prosvjetiteljstva nužni za opstanak civilizacije: Stiglitz
Lagarde je u ponedjeljak, u svom prvom javnom nastupu kao predsjednica ECB-a zasvirala pomirljivu notu prema svim dionicama eurozone i navijestila politiku temeljenu na širokom konsenzusu. Ona je Schäubleu odala počast za njegovu predanost ujedinjenoj Europi i državništvu koje je pokazao od 1989. godine i pada Berlinskog zida.
Ako ćemo po strogoj definiciji, Europska središnja banka svoj jedinstveni mandat nije ispunila od financijske krize iako je u svrhu postizanja ciljane inflacije stvorila (tiskala ako preferirate) više od 2.6 bilijuna eura. Novac je većim dijelom otišao na korporativne, a manjem na državne obveznice.
>>>Naša ponuda da bankama plaćamo za uzimanje novca ne bi trebala postati trajni instrument: Nowotny
Grabancijaš drži da su nade pojedinih europskih političara u normalizaciju monetarne politike jalove. Prije ćemo vidjeti kolaps, nego povećanje kamatnih stopa u aktualnom financijskom sustavu koji je o stvaranju novca ovisan u maniri teškog i nepopravljivog junkieja.
Draghi je program kupnje obveznica (stvaranja novca) u iznosu od 20 milijardi eura mjesečno reaktivirao u rujnu.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.