Njemačka uslijed blage zime i kopnjenja cijena prirodnog plina bilježi uzlet optimizma no najveći proizvođači i industrijski prvaci ne dijele generalni ushit već očekuju mučno i dugoročno propadanje.
>>>Odgovor na invaziju Ukrajine razara industrijsku bazu Europske unije
Bloomberg piše da su titani, uključujući BASF SE, Dow Inc. i Lanxess AG, osuđeni na dijeljenje tisuća otkaza i egzodus jer više ne očekuju da će vlasti pronaći primjerenu zamjenu za ruske energente čija je povoljna cijena bila okosnica njihove konkurentnosti.
Auf Wiedersehen
“Mi više nismo konkurentni u Njemačkoj,” rekao je glavni direktora Lanxessa, Matthias Zachert, na recentnom poslovnom skupu u organizaciji dnevnog lista Die Welt.
Proizvođač kemikalija sa sjedištem u Kölnu namjerava zadržati proizvodne pogone u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, ali će prema riječima direktora investicije “za daljnji rast ići u konkurentnije lokacije poput Sjedinjenih Američkih Država”.
>>>Ford traži kupca za tvornicu u Njemačkoj | WSJ
Njemačka izravne pošiljke ruskog plina nije primila od rujna – njezina je industrija ususret ratu kroz Sjeverni tok 1 i druge, prema gledištu velike većine od Amerikanaca i/ili Britanaca sabotirane ili ratom oslabljene plinovode zadovoljavala oko 50% svojih potreba.
>>>ArcelorMittal gasi visoku peć, zaustavlja proizvodnju čelika u ‘nekonkurentnoj’ Njemačkoj
Budući da u aktualnim okolnostima nema izgleda za skorašnji povratak partnerstvu izgledi za kemijsku industriju, proizvodnju stakla ili građevnog materijala ostaju mrki jer udjel energije seže i do trećine ukupnih troškova.
Čak i nakon aktualne, značajne korekcije cijena energenata, one u Njemačkoj ostaju na osjetno višim razinama u poredbi s drugim proizvodnim zonama SAD-a ili Azije.
Dugoročna slabost
BASF je lani u listopadu rekao da će radi prilagodbe trajno većim cijenama plina troškove srezati za 500 milijuna eura. Cijene su od deklaracije pale za oko 40% no uprava drži da je dugoročno poslovanje neodrživo i nastavlja s racionalizacijom koja podrazumijeva gašenje energetski najzahtjevnijih pogona.
>>>Prvi val otkaza u Europi | lista
Prema istraživanju industrijske grupe Aluminium Deutschland (AD) dvije trećine proizvođača metala prepoznaje da su inflatorni pritisci popustili, no 86% ispitanika pritom drži da su dugoročni izgledi za opskrbu plinom i električnom energijom “loši”.
“Nažalost, mi ne možemo reći da je najgore iza nas,” rekao je predsjednik AD-a, Rob van Gils.
Domino efekt
U široj perspektivi, njemačka kemijska i farmaceutska industrija prema podacima ministarstva gospodarstva zapošljava oko 466.500 ljudi uz godišnji promet veći od 200 milijardi eura. Ona je integralni dio automobilske industrije i dobavnih lanaca.
>>>ZEW degradirao investicijsku privlačnost Njemačke
Njemačka udruga proizvođača kemikalija VCI krajem je siječnja upozorila da gotovo polovica dionika u sektoru ove godine zbog cijena energenata planira smanjiti investicije.
Pojedine tvrtke u novom okolišu promišljaju o potpunom prekidu proizvodnje.
Trinseo Plc, jedan od najvećih svjetskih proizvođača polistirena, polimera koji se koristi za izolaciju u automobilskoj, farmaceutskoj i drugim industrijama, već je započeo pregovore sa sindikatom o zatvaranju svoje proizvodne lokacije u Böhlenu, Saska, gdje je zaposleno oko 400 ljudi.
>>>‘Kritična faza’, golemi gubitak bogatstva u Njemačkoj
“Troškovna pozicija postrojenja u Böhlenu izazovna je zbog aktualnog okoliša cijena energenata u Europi, kao i zbog malenih proporcija pogona,” rekao je glavni direktor Frank Bozich. “Teško je zamisliti značajno poboljšanje prihoda na lokaciji u srednjem roku.”
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš/Bloomberg
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.