Zajmodavci u europodručju Europskoj središnjoj banki (ECB) namjeravaju prije roka vratiti gotovo 300 milijardi eura preuzetih kroz uber povoljne sheme, rekli su u petak iz ECB-a.
Riječ je o najvećem povlačenju gotovog novca u 22-godišnjoj povijesti financijskog sustava eurozone.
>>>Hrvatska euro usvaja u ‘prokletom trenutku’ | analiza
ECB komercijalne banke na otplatu nuka uslijed napora da zauzda povijesne inflatorne pritiske uz ufanje da će smanjenje likvidnosti poskupjeti zaduživanje za građane i biznise i u konačnici ohladiti cijene.
Središnja je banka najavila da će kreditne institucije vratiti 296 milijardi od 2.1 bilijuna eura preuzetih kroz program “Ciljane dugoročnije operacije refinanciranja” (engl. Targeted Longer-Term Refinancing Operations – TLTRO).
Normalizacija monetarne politike
Reuters bilježi da je iznos manji od očekivanja analitičara, iako predstavlja najveće kopnjenje viška likvidnosti od početka prikupljanja podataka u 2000. godini.
Najava je neposredno smanjila cijenu zaduživanja za banke (ESTR) i prinose na državne obveznice ranjivih članica europodručja kakva je Italija, no trend je bio kratkog vijeka.
>>>Extra! Extra! Zajmovi po negativnoj kamatnoj stopi od -0.4%!: Njemačka
ECB će pažljivo motriti reakcije tržišta kako bi procijenio daljnji tempo povlačenja 3.3 bilijuna eura stvorenih kroz programe stvaranja novca i kupnje imovine.
“Ove pozamašne prijevremene otplate smanjuju bilancu Eurosustava i time pridonose sveukupnoj normalizaciji monetarne politike, koja je nužna da bi se inflacija u srednjoročnom razdoblju vratila na ciljanu razinu,” napisala je članica uprave ECB-a Isabel Schnabel na Twitteru.
Inflacija u europodručju povijesne rekorde postojano obara već mjesecima. Stopa je u listopadu na godišnjoj razini porasla za 10.7%, pet i kusur puta više od monetarnom politikom ciljanih 2%.
>>>Bilješke otkrivaju rastuću zabrinutost ECB-a, ukopavanje inflacije
Zajmodavci prvu priliku za dobrovoljnu prijevremenu otplatu imaju 23. studenoga, no dio kreditnih institucija očito čeka drugu šansu koja će se ukazati 21. prosinca.
“Prozor za prosinačku otplatu mogao bi vidjeti još veću otplatu,” komentirao je Frederik Ducrozet, voditelj makroekonomskih istraživanja Pictet Wealth Managementa uz procjenu da bi iz sustava moglo biti povučeno do 900 milijardi eura.
>>>Španjolske banke u dva mjeseca posudile 343.5 milijardi eura od ECB-a
ECB je prošlog mjeseca svoje komercijalne inačice i druge zajmodavce na prijevremenu otplatu ponukao i ukidanjem subvencija.
Iz šupljeg u prazno
Strateg pri ING-u, Antoine Bouvet, drži da otplate manje od očekivanih predstavljaju “udarac za ufanje o kratkoročnom” predahu od nestašice tržišnog kapitala.
On i Ducrozet procjenjuju da će ECB možda morati uvesti novi instrument za dugoročno financiranje i subvencioniranje financijskog sustava, iako je izgledno da će nova shema biti manje velikodušna od aktualnih.
>>>60% njemačkih banaka uvelo negativnu kamatnu stopu za korporativne, 20% za male korisnike: FT
Europski su zajmodavci od 2014. godini uživali negativne kamatne stope na novac preuzet od središnjice što je umanjilo cijene zaduživanja za biznise i građane.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] unutar svojeg Programa za kupnju imovine umanjiti za 15 milijardi eura mjesečno i tempo povlačenja likvidnosti ponovno procijeniti u […]