PolitikaPreporučeno

G7 bez potpore za zelene ciljeve i politike – osudu rata u Ukrajini | G20

Veliki proizvođači fosilnih goriva, uključujući Saudijsku Arabiju i Rusiju, u petak su izrazili protivljenje prijedlogu o utrostručenju obnovljivih izvora energije u skupini G20 zemalja do 2030. godine, doznao je Reuters od tri izvora.

Prijedlog su odbacili i Kina koja slovi kao najveći svjetski emiter ugljičnog dioksida, te veliki izvoznici ugljena poput Južne Afrike i Indonezije.

Indija, trenutačni predsjedatelj G20, svoju je poziciju karakterizirala kao “neutralnu”.

Ciljeve za proliferaciju obnovljive energije je predložila delegacija ministara G7 skupine najrazvijenijih gospodarstava svijeta koju uz Japan čine zapadnjačke nacije; Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države.

Jedan je od izvora rekao da su Rusija i Saudijska Arabija odbile prihvatiti povećanje ciljeva za nefosilne kapacitete ili krajnje vremenske rokove za dodavanje obnovljivih izvora.

>>>‘Zelena tranzicija’ Europske unije deklasirana i izolirana na COP27

Obje su zemlje rekle da je prirodni plin “kritična” sastavnica njihovog energetskog miksa.

Osobe upoznate s razgovorima navode da je otpor i prijepor izazvao i poriv prema proizvodnji vodika za koji mnogi na Zapadu vjeruje da može olakšati “zelenu tranziciju”.

Pojedine su članice tražile da se umjesto “zelenog vodika” usvoji termin “niskougljični vodik”, što bi omogućilo njegovu proizvodnju prirodnim plinom.

Bez konsenzusa o ratu u Ukrajini

Ministri za energiju i energetiku također nisu postigli konsenzus o ratu u Ukrajini.

Rusija je, rekli su izvori, prvi put ispred G20 otvorila pitanje sabotaže Sjevernih tokova.

Sjedinjene Američke Države i Europska unija su tijekom rasprave koja se razvukla kroz čitav četvrtak do poznih sati petka tražile da zajednička izjava kritizira Rusiju zbog izazivanja energetske nesigurnosti u kontekstu invazije na Ukrajinu.

“Rusija je udarila natrag rekavši da su globalni tokovi nafte pomaknuti uslijed sankcija nametnutih od strane Zapada i također su tražili međunarodnu istragu sabotaže cjevovoda,” rekao je jedan od dužnosnika za Reuters.

>>>Prekaljeni istraživački novinar Hersh: sjeverne tokove je sabotirao SAD

Izvori su procijenili da je zajednička izjava uslijed prijepora neizgledna i da će sastanak rezultirati sažetkom najznačajnijih dijaloga i razmirica.

Glavni summit G20 ove će se godine odigrati u rujnu u New Delhiju.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima