Grabancijaš u aktualnim okolnostima epohalnih inflatornih pritisaka evocira legendarnu parabolu američkog ekonomista Miltona Friedmana u 1976. godini okrunjenog Nobelovom memorijalnom nagradom za ekonomske znanosti.
“Inflacija je baš poput alkoholizma. U oba slučaja, kad započnete piti ili započnete tiskati previše novca dobri učinci dolaze prvi a loši tek kasnije. Zato u oba slučaju postoji snažno iskušenje da se pretjera, da se previše pije i tiska previše novca. Kada govorimo o lijeku, situacija je obrnuta. Kad prestanete piti ili prestanete tiskati novac, prvo dolaze loši učinci, a dobri tek kasnije. Zato je tako teško ustrajati na lijeku,” rekao je Friedman u ovih dana često citiranoj mudrosti čija primjena koincidira s tragikomičnim ulaskom Hrvatske u europodručje.
Kako to lijepo metaforira Friedman, mi u europodručje ulazimo i euro kao nadnacionalnu valutu usvajamo u trenutku kad od kvantitativnog popuštanja (iliti tiskanja/stvaranja novca) mortus pijani dionici zone kreću na više nego manje bolno triježnjenje koje bi moglo rezultirati produljenim razdobljem delirium tremensa.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.