Politika

Južna Afrika pokrenula postupak na Svjetskom sudu, zatražila mjere protiv izraelskog genocida u Gazi

Južna Afrika u petak je od Međunarodnog suda pravde (ICJ) zatražila žurnu presudu koja prepoznaje da Izrael krši svoje obveze definirane Konvencijom o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida i nalaže prekid vatre u Pojasu Gaze.

Zahtjev stiže uslijed monstruoznih zločina Izraelskih obrambenih snaga (sic) koje su od 7. listopada ubile više od 21.000 ljudi, uključujući najmanje 8.000 djece.

Međunarodni sud pravde, kolokvijalno zvan i znan kao Svjetski sud, jedna je od šest glavnih okosnica Ujedinjenih naroda. Zadužen je za rješavanje međudržavnih sporova u skladu s međunarodnim pravom.

Iako je sud utemeljen u Sjedinjenim Američkim Državama njegovo je sjedište Palača mira u nizozemskom gradu Den Haagu.

Evociranje holokausta

Južna Afrika u podnesku navodi da Izrael krši obveze i odredbe usvojene nakon holokausta čiji je cilj sprječavanje genocida.

Od suda je zatraženo izdavanje privremenih ili kratkoročnih mjera kojima se Izraelu naređuje da zaustavi svoju vojnu kampanju u Gazi.

Zahtjev obrazlaže da je djelovanje “nužno radi zaštite i sprječavanja daljnje, teške i nepopravljive štete pravima palestinskog naroda”.

Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova u neposrednoj je reakciji reklo da je tužba “neutemeljena”.

“Izrael je jasno dao do znanja da stanovnici Pojasa Gaze nisu neprijatelji i čini svaki napor kako bi ograničio štetu onima koji nisu uključeni i kako bi omogućio ulazak humanitarne pomoći u Pojas Gaze,” navodi se u priopćenju ministarstva.

Naširoko dokumentirana mržnja i htijenje

Grabancijaš čitatelje podsjeća da je aktualna vlada predvođena premijerom Benjaminom Netanyahuom najdesnija u izraelskoj povijesti. Njezini članovi učestalo i otvoreno pozivaju na genocid i progon Palestinaca o čemu postoji i javno dostupan dokument Ministarstva obavještajnih poslova.

Južna Afrika slovi kao zdušni kritičar izraelskog kažnjeničkog pohoda na Gazu. Njezini su zakonodavci prošlog mjeseca izglasali zatvaranje izraelskog veleposlanstva u Pretoriji, prognali diplomatsko osoblje i prekinuli sve diplomatske odnose do trenutka uspostave prekida vatre.

Prema priopćenju Južnoafričkog odjela za međunarodne odnose (DIRCO), vlada je tužbu protiv Izraela predala u petak.

“Izrael, posebice od 7. listopada 2023., nije uspio spriječiti genocid i nije uspio procesuirati izravno i javno poticanje na genocid,” naveli su iz DIRCO-a.

Južna Afrika kao žrtva aparthejda već desetljećima podržava palestinsku državnost, odnosno rješenje s dvije države.

Simbolika

Iako je ICJ prihvaćen kao najviši sud Ujedinjenih naroda njegove su presude ponekad ignorirane, što uključuje i sudsku naredbu izdanu u ožujku 2022. godine koja od Rusije traži da neposredno zaustavi svoju vojnu kampanju u Ukrajini.

Sud će datum saslušanja o izraelskim ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti objaviti naknadno.