PreporučenoTech

Kina uzvratila još jedan udarac, pokrenula regulatornu istragu Nvidije

Kina je u ponedjeljak pokrenula istragu Nvidia Corp uz navod da se američki i svjetski prvak u proizvodnji poluvodiča ogriješio o njezine protumonopolske zakone.

Kineska Državna administracija za regulaciju tržišta (SAMR) u priopćenju nije ponudila detalje o modalitetima prekršaja.

Regulatori su Nvidiju prije osumnjičili za kršenje obveza preuzetih prilikom akvizicije izraelskog dizajnera čipova Mellanox Technologies u 2020. godini.

Dionica Nvidije dan je započela s padom za 2.5%.

Oko za oko…

Istraga je neposredno prihvaćena kao odgovor na prošlotjednu odluku Washingtona da proširi globalnu zabranu izvoza “osjetljivih tehnologija” i proizvoda u Kinu, uključujući memoriju visoke propusnosti presudnu za uvježbavanje umjetne inteligencije, alate i softver nužan za izradu poluvodiča.

Riječ je o trećoj rundi nadnacionalnih zabrana koje je nametnula administracija predsjednika na odlasku, Joea Bidena.

Embargo je, prije i među ostalima, zahvatio i europske proizvođače, uključujući najvrjedniju europsku tvrtku, nizozemski ASML Holding.

Washington je posljednjoj listi dodao 24 dodatna alata za izradu čipova i relevantnu opremu iz zemalja kakve su Malezija ili Singapur.

Zabrana uvoza zahvaća 140 kineskih tvrtki.

Protekcionizam

Kina je prošlog tjedna u odgovoru na sankcije Washingtona replicirala američke zakone i implementirala zabranu izvoza kritičnih sirovina, raritetnih minerala ili metala poput galija, germanija ili antimona i drugih proizvoda s dvostrukom, civilnom i vojnom namjenom.

Vodeća industrijska udruženja istovremeno su deklarirala da američki čipovi “više nisu sigurni” i pozvala proizvođače da pronađu autohtone i ine alternative.

Od poziva će izgledno najviše profitirati Huawei koji se othrvao svesrdnim naporima SAD-a da suzbiju njegov uspon i uzgred ojačao svoju poziciju na domaćem tržištu nakon iznenadnog, neočekivanog i neovisnog ovladavanja tehnologijom izrade naprednih čipova.

Nvidija je u Kini u poslovnoj godini zaključenoj s krajem siječnja ostvarila oko 17% svojih prihoda, u poredbi s 26% u 2021. godini.

Aktualno odmjeravanja vodećih gospodarstva svijeta naširoko su prihvaćena kao uvertira u Drugi trgovinski rat koji je tijekom prvog mandata Donalda Trumpa utišala i otupila pandemija.

Kina je tada, kao i sada, pokazala spremnost na ukopavanje i čvrstu obranu svojih interesa.

Grabancijaš/Reuters



Povezane vijesti