PreporučenoTech

Kineska raketa Dugi marš 2F lansirala Božansku letjelicu s tri astronauta | VIDEO

Kina je u četvrtak na svoju svemirsku postaju u izgradnji lansirala tri astronauta koji će u niskoj Zemljinoj orbiti provesti tri mjeseca.

Za naciju povijesni let započeo je u 9:22 prijepodne po pekinškom vremenu lansiranjem moćne rakete “Dugi marš 2F” koja je “Božansku letjelicu” (Shenzhou-12) vinula do osnovnog cilindričnog modula, čiji su gabariti mrvicu veći od gradskog autobusa, svemirske postaje nazvane “Nebeska rijeka” (Tianhe).

Treća od 11 misija

Današnja misija Shenzhou-12 treća je od 11 nužnih za završetak stanice čija je izgradnja započela u travnju postavljanjem prvog i najvećeg od triju modula u kojem će astronauti Nie Haisheng (56), Liu Boming (54) i Tang Hongbo (45) provesti sljedeća tri mjeseca testirajući tehnologiju i sustave, uključujući sustav za održavanje života.

Posada će također motriti psihološke i fiziološke učinke života u svemiru ususret budućim misijama koje predviđaju boravak u svemirskoj postaji u trajanju do šest mjeseci.

>>>SpaceX Elona Muska osvojio 2.9 milijardi dolara vrijedan tender za povratak na Mjesec | VIDEO

“‘Ovo će biti prvi let s posadom u fazi (izgradnje) svemirske stanice, i sretan sam zbog prilike da nosim ‘prvu palicu,'” rekao je zapovjednik misije Nie dan prije lansiranja.

Iskusni, educirani i svestrani ljudi regrutirani iz vojnih redova

Sva su tri astronauta bivši piloti Zračnih snaga Narodne oslobodilačke vojske sa završenim diplomskim studijima i snažnom znanstvenom pozadinom.

Nie i Tang u svemir lete prvi put, dok je Liu već iskusio bestežinsko stanje tijekom misije u 2008. godini koja je uključivala prvu svemirsku šetnju Kine.

>>>DARPA zatražila razvoj nuklearnog pogona za svemirske letjelice | program DRACO

Tim je ususret lansiranju naveliko hvalio Liua kao “utvrdu stabilnosti” i tutora koji postojano propituje spremnost i znanje kolega.

“Sve dok ga imamo u srcu, nemamo se čega bojati,” rekla je o “očinskoj figuri” astronautkinja Wang Yaping koja je dio pričuvnog tima Shenzhou-12. “U našoj je posadi stariji brat Nie poput igle koja umiruje more.”

Dužnosnici su najavili da će buduće misije uključivati žene i da bi na postaji moglo boraviti do šest astronauta u šestomjesečnim “šihtama”.

>>>Kina najavljuje završnicu djevičanske misije na Mars | prva fotka s Tianwen-1

Pomoćnik direktora svemirske agencije s ljudskom posadom Ji Qiming novinarima je u srijedu u lansirnom centru Jiuquan rekao da će izgradnja i rad svemirske stanice pospješiti kineske tehnologije i “akumulirati iskustvo za sve ljude” te da je pitanje vremena kada će se kineskim astronautima na Tianhe pridružiti kolege iz drugih zemalja.

Kina je od 2003. godine lansirala šest misija s ljudskim posadama u kojima je sudjelovalo ukupno 11 astronauta, uključujući Zhaija Zhiganga, koji je izveo prvu kinesku svemirsku šetnju ikad u misiji Shenzhou u 2008. godini.

Nacionalni ponos

Kineski partijski mediji izgradnju svemirske postaje i širi svemirski program prate i plasiraju s neuobičajeno snažnom pompom. Utrka prema komercijalizaciji i osvajanju svemira prihvaćena je kao izvor nacionalnog ponosa, kruna četiri desetljeća uzdizanja Kine od siromašnog gospodarstva u nastajanju u drugu ekonomsku silu svijeta.

Predsjednik Kine i Partije, Xi Jinping, svoj je lik i djelo povezao s uspjehom svemirskog programa, što je Li podcrtao ususret lansiranju rekavši da zahvaljujući lideru stiže nova era kineske prisutnosti u svemiru. Lansiranje i aktivnosti na “Nebeskoj rijeci” koincidiraju i s dolazećim proslavama stogodišnjice osnivanja Komunističke stranke Kine koje će obilježiti srpanj.

Pratite nas na Google vijestima

via AP/Reuters/NYT