Biznis i ekonomijaPreporučeno

Kolovoska slabost kineskog izvoza i uvoza trese već grozničava tržišta

Kineski izvoz i uvoz u kolovozu su izgubili sapi i naširoko promašili očekivanja u prognozama uslijed generalnih nepovoljnih gospodarskih struja i čimbenika, od rata u Ukrajini, preko domaće “nulte tolerancije” koronavirusa do povijesnih poplava i suša.

>>>Šangaj razdvaja covid pozitivnu djecu od roditelja

Izvoz je u kolovozu porastao za 7.1% u poredbi s istim mjesecom lani. Silinu usporavanja ilustrira podatak da je stopa u srpnju iznosila 18.8%.

Konsenzus u očekivanjima analitičara bio je rast za 12.8%.

Razočaravajući podaci snažno su odjeknuli globalnim financijskim tržištima, koja su već pod pritiskom uslijed očekivanja o stezanju monetarne politike u Sjedinjenim Američkim Državama i europodručju.

“Čini se da je mekoća izvoza stigla prije očekivanja, recentni podaci o pošiljkama sugeriraju da je potražnja SAD-a i EU-a već usporila, posljedično su značajno pale i cijene dostave,” komentirao je Zhou Hao, glavni ekonomist Guotai Junan Internationala.

>>>Šonje: Hrvatska ima preduvjete da recesiju prebrodi bolje od ostatka Unije

Njegovo je očekivanje da će se remećenje trgovine nastaviti budući da je rast uvoza u realnim iznosima negativan od prvog tromjesečja.

Izvoz je srpnju bio “jedina točka svjetla” u inače razočaravajućim podacima.

Suzbijanje virusa suzbija potražnju

U kolovozu se materijalizirao i naširoko (ne)očekivani pad uvoza koji je porastao za samo 0.3% na godišnjoj razini u poredbi s 2.3% u mjesecu prije i ispod prognoza o rastu za 1.1%.

>>>‘Samo ulaz. Nema izlaza’: distopijsko covid ludilo okužilo Kinu

“Iznimno sporiji rast uvoza ukazuje da se sektor posljednjih mjeseci suočio s valom prepreka za koje se ne očekuje da će uskoro popustiti,” rekao je Bruce Pang, glavni ekonomist u Jones Lang Lasalleu. “Žarišta COVID-a poremetila su opskrbne lance i potražnju, dok su mjere racionalizacije električne energije naštetile proizvodnji. Široka snaga dolara također donosi pritisak na uvoz.”

Azijske burze na pokazatelje su reagirale padom na najniže razine u posljednje dvije godine.

Podaci iz Kine značajni su za čitav svijet i njihovo je osipanje u trenutku epohalnih izazova s kojima je suočena Europska unija tek jedno u rastućoj seriji loših i neugodnih pretkazanja.

>>>Teško samoranjavanje Kine i stezanje Feda tresu grozničava tržišta

Američke i europske burze slabost su pokazale u ponedjeljak, uslijed očekivanja o stezanju monetarnih politika i procjena analitičara da je recesija u europodručju “izvjesna”.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Grabancijaš/Reuters