PolitikaPreporučeno

Komisija predlaže desetogodišnje produljenje uporabe ‘vjerojatno kancerogenog’ glifosata

Europska komisija predlaže desetogodišnje produljenje dozvole za korištenje proizvoda koji sadrže prijeporni, “vjerojatno kancerogeni” glifosat (WHO-IARC), izvijestio je u srijedu Politico.

Poriv je zanimljiv jer ignorira sijaset neovisnih znanstvenih istraživanja, kao i cunami udružnih i pojedinačnih tužbi i odšteta u Sjedinjenim Američkim Državama.

>>>Bayer otpisuje još 2.5 milijarde eura imovine povezane s glifosatom (2023.)

Glifosat je izvorno razvio američki biotehnološki titan Monsanto koji je u 2018. godini za 63 milijarde dolara preuzeo njemački parnjak Bayer.

Akvizicija se pokazala katastrofalnom, Bayer je u SAD-u osobama kojima je glifosat narušio zdravlje ili obiteljima osoba koje su podlegle raritetnim vrstama tumora, uključujući ne-Hodgkinov limfom, do danas isplatio ili ponudio odštete i nagodbe vrijedne 11 milijardi dolara.

>>>Bayer izgubio spor u Kaliforniji, bračnom paru oboljelom od raka odšteta od dvije milijarde dolara

Pojedine su skupine i jurisdikcije odbile sporazum, a pridruživanje tužbi ostaje otvoreno, pa se o konačnom iznosu odšteta može tek nagađati (Drugwatch).

Kontekst

Komisija je korištenje glifosata posljednji put produljila u 2017. godini kroz izrazito netransparentan, korumpirani i amoralan proces čiji su detalji razotkriveni dvije godine kasnije istraživačkim radom francuskih i drugih europskih novinara.

“Za mene je današnja preporuka @EU_Commission da se nastavi dopuštati opasan otrov #glyphosat potpuno neshvatljiva,” napisao je u reakciji na odluku Komisije austrijski političar i guverner Koruške, Peter Kaiser.

Francuski tužitelji su u svibnju 2019. godine otvorili istragu nakon što je renomirani list Le Monde otkrio da je Monsanto formirao dosjee o 200 istaknutih osoba podložnih utjecaju. Ti su pojedinci promicali i branili glifosat.

Širi korpus “Monsanto dosjea” sugerira da je tvrtka potkupljivala kvarne europske činovnike, znanstvenike, novinare i političare u svim članicama Europske unije što je potom potvrđeno u najmanje sedam zemalja.

“Praznine u podacima”

Komisija je dozvolu za uporabu glifosat posljednji put produljila u prosincu 2022. godine, na rok od 12 mjeseci.

Tijelo, čija je predsjednica Ursula von der Leyen pod istragom europskih tužitelja zbog tajnih dogovora s proizvođačima cjepiva protiv bolesti COVID-19, sada od zemalja članica traži odobrenje korištenja glifosata na, za prijepornu supstancu neuobičajeno dugo razdoblje od 10 godina.

Komisija se pritom poziva na Europske vlasti za sigurnost hrane (EFSA) čija istraga nije pronašla “kritična područja za zabrinutost”, iako je uzgred identificirala nekolicinu “praznina u podacima”.

Bayer i drugi posjednici licence, uključujući kompanije Syngenta i Nufarm, od Komisije su zatražili produljenje dozvole kroz maksimalnih 15 godina.

>>>Francuski sud potvrdio odgovornost Monsanta za trovanje poljoprivrednika

Komisija je razdoblje skratila citirajući nedoumice i izostanak konsenzusa.

“Ako se u sljedećih 10 godina pojave dokazi koji osporavaju zaključke EFSA-e, Komisija može ponovno procijeniti odobrenje”, rekao je dužnosnik. “Istraživanja mogu izaći bilo kada.”

Tužba protiv Luxembourga

Politico piše da će članice Europske unije o prijedlogu vijećati u petak, glasanje je najavljeno za 13. listopada.

Francuska, Malta i Austrija glifosat su djelomično zabranile u 2020. godini. Luxembourg je s 1. veljače 2020. godine postao jedina članica Unije s totalnom zabranom, ali je ona kasnije povučena uslijed sudske tužbe Bayera.

>>>Meksiko povlači herbicide s glifosatom, totalna zabrana do 2024. godine

Unatoč prijeporima, Hrvatska je među zemljama koje nastavljaju s upotrebom vjerojatnog kancerogena.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Comments (1)

  1. […] Komisija je ovog tjedna predložila produljenje dozvole na razdoblje od deset godina. […]

Comments are closed.