Biznis i ekonomijaPreporučeno

Potrošnja kućanstava okrijepila BDP, u sjeni neuobičajeno dubok pad uvoza i izvoza | Q3 2023.

Državni zavod za statistiku (DZS) u utorak je objavio prvu procjenu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem tromjesečju 2023. godine.

BDP je u trećem kvartalu osnažio za 2.8% u poredbi s istim razdobljem lani.

Grabancijaš prenosi okosnice iz prezentacije Zavoda.

Kako možete vidjeti temelj rasta BDP-a u trećem je tromjesečju bila potrošnja kućanstava, odnosno porast prometa u trgovini na malo, čiji je realni rast iznosio 3.0%.

Drugi značajni faktor bila je državna potrošnja, s realnim rastom za 2.1% u poredbi s istim razdobljem lani.

Značajno i bodro, bruto investicije u fiksni kapital porasle su za 6.1% na godišnjoj razini, osjetno brže nego u prethodnom kvartalu, kada je rast iznosio 4.2%.

Urušavanje izvoza i uvoza

Potencijalno neugodno, DZS bilježi neuobičajeno snažan realni pad izvoza i uvoza roba i usluga.

Izvoz je pao za 8.5%, a uvoz za 12.1%.

Indikator je zanimljiv jer ukazuje, ili radije, potvrđuje rastuću slabost u susjedstvu, europodručju i Europskoj uniji.

Izvoz je u prvom tromjesečju bio u plusu za 4.8%, dok je uvoz zaronio u negativne vrijednosti, -0.8%.

Propadanje se nastavilo u drugom kvartalu, kada se i izvoz našao ispod granice rasta i pao na -1.6%. Uvoz je istovremeno “zaronio” još dublje, na -3.6%.

Podaci za treće tromjesečje ukazuju da se negativni trend produbljuje s donekle (ne)očekivanom brzinom.

“Navedeno je posljedica nepovoljnih kretanja kod vanjskotrgovinske razmjene. Naime, i kod izvoza i kod uvoza roba zabilježen je razmjerno visok realni pad (-20,4% odnosno -14,8%). Pri tome je smanjenje realne vrijednosti izvoza roba izravna posljedica kretanja na najvažnijim hrvatskim izvoznim tržištima. S druge strane, izvoz usluga u trećem tromjesečju zabilježio je, po prvi put od prvog tromjesečja 2021., negativnu godišnju promjenu (-0,5% godišnje) što ukazuje na stagnaciju te potvrđuje ono što smo i ranije navodili kako Hrvatska u središnjem dijelu turističke sezone posluje na vrhuncu svojih kapaciteta. Uvoz usluga bio je viši za 5,9% u odnosu na isto razdoblje 2022.,” napisali su o trendu analitičari Raiffeisen Bank.

Kako bilo, “anomalija” je zasad ograničena na uvoz i izvoz, dok su sve ostale rashodne strane zabilježile realan rast.

BDV

Prva procjena, prema izvornim podacima, pokazuje da je tromjesečna bruto dodana vrijednost (BDV) u trećem tromjesečju 2023. realno veća za 1.7% u odnosu na isto tromjesečje 2022.

Na rast BDV-a u najvećoj je mjeri utjecao rast realne dodane vrijednosti u skupinama Trgovina na veliko i na malo, prijevoz i skladištenje, smještaj, priprema i usluživanje hrane te Stručne, znanstvene, tehničke i pomoćne uslužne djelatnosti.

Analitičari Raiffeisena u neposrednom osvrtu drže da podaci o kretanju BDV-a, koji usporava pet kvartala zaredom, “poziva na oprez”.

Pri vrhu

U poredbi sa zemljama u okruženju Hrvatska je prema podacima Eurostata u trećem tromjesečju predvodnik rasta na godišnjoj razini te je u gornjem dijelu ljestvice prema realnim stopama rasta na tromjesečnoj razini (sezonski prilagođeni podaci).

Snažnija stopa rasta u odnosu na tromjesečje prije zabilježena je u Poljskoj (1.4%), Mađarskoj (0.9%), Bugarskoj (0.4%) i Rumunjskoj (0.4%).